Zeytinyağlı Semizotu Tarifi

0
149
Zeytinyağlı Semizotu Nasıl Yapılır?
Zeytinyağlı Semizotu Nasıl Yapılır?

Yaz demek; zeytinyağlılar, kızartmalar, patlıcan, semizotu, şakşuka demek. Özellikle zeytinyağlı semizotu; gerek üzerine mis gibi yoğurt dökülerek ana yemek, gerek ağır misafirler için sofraya getirilen zeytinyağlı garnitür olarak sizi mutfağın yıldızı yapmaya yeter.

Zeytinyağlı Semizotu Tarifi
Zeytinyağlı Semizotu Tarifi

Zeytinyağlı Semizotu İçin Malzemeler

  • 1 demet semizotu
  • 1 baş soğan
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 kapya biber
  • 2 domates
  • ½ çay bardağı pirinç
  • Zeytinyağı

Zeytinyağlı Semizotu Yapılışı

Soğanı yemeklik şekilde küçük küçük doğrayın. Soğanları granit derin tencere içerisine alın ve 2 yemek kaşığı zeytinyağında pembeleşene kadar kavurun. Kapya biberleri küçük küçük doğrayın ve soğanlara ilave edin. Biberleri hemen kavurma işlemine geçmeyin. Üzerine domateslerin kabuğunu soyun ve ince ince doğrayarak tencereye ilave edin. Semizotunu güzelce yıkayın ve doğrayın. Tencereye semizotunu ve yıkadığınız pirinçleri de koyun ve tuzunu atarak tencerenin kapağını kapatın. Kısık ateşte hiç su eklemeden pişirin.

EWs Krem 22 cm Granit Derin Tencere
EWs Krem 22 cm Granit Derin Tencere

Semizotu kendini bırakacak ve domatesin suyuyla bütün yemek harmanlanacaktır. Pişmeye yakın üzerine hakiki zeytinyağı gezdirin ki, yemeğin sadece tadı değil görüntüsü de güzel ve parlak olsun. Servis etmek için soğumasını bekleyin. Dilerseniz üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek de servis edebilirsiniz.

Renkli Sevmiyorsanız Sade Yapabilirsiniz

Zeytinyağlı semizotu yemeğiniz bu tarifle renkli olacaktır. Sade seviyorsanız ya da limon sıkarak yemek isteyenlerdenseniz kapya biber ve domates eklemeyin. Sadece soğanları kavurun ve üzerine yıkayıp doğradığınız semizotu ve pirinçleri ekleyin. Su eklemeden pişirin.

Su İlave Etmeyin

Özellikle zeytinyağlı yemekleri hiç su ilave etmeden kendi suyu ve buharıyla, kısık ateşte pişirin. Su ilave ederseniz yemeğin kıvamı bozulacaktır. Yüksek ateşte pişirirseniz de aynı sonucu alırsınız. Yemek kıvamını bulamadan yanmaya başlar. Zeytinyağlı semizotu yaparken de yemek domateslerin suyu ve pişme esnasında ortaya çıkan buharda, kısık ateşte pişerse tüm malzemeler birbirini özümser. İdeal kıvamı yakalarsınız.

Zeytinyağlı Semizotu
Zeytinyağlı Semizotu

En Son Hakiki Zeytinyağı İlave Edin

Zeytinyağlı yemeklerin bir diğer püf noktası da, en son zeytinyağı ilave edip ocağı kapatmaktır. Bu şekilde zeytinyağı pişmiyor ve yemek hem parlak ve albenili görünüyor hem sağlık açısından yararlı hem de yemeğin lezzetine lezzet katmış oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here