Zerdeçallı Bulgur Pilavı Tarifi

0
334
Zerdeçallı Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?
Zerdeçallı Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Zerdeçal, yemeklere tat vermek için kullanılan, sarımsı renge sahip oldukça lezzetli bir baharattır. Mercimek çorbalarında renk vermek için, tavuk yemeklerinde tat vermek için kullanılan zerdeçal, zerdeçallı bulgur pilavı tarifinde de karşımıza çıkar. Sade bulgur pilavının biraz değişiği olan bu tarif sayesinde, misafirlerinize ve kendinize hoş bir yemek pişirmiş olacaksınız.

Zerdeçallı Bulgur Pilavı
Zerdeçallı Bulgur Pilavı

Zerdeçallı Bulgur Pilavı İçin Malzemeler

  • 150 gram bulgur (1 su bardağı)
  • 500 ml. kaynar su (2,5 su bardağı)
  • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

Pilav İçin Doğru Tencere Nasıl Seçilir?

Pilavlar, normal yemeklere göre çok daha çabuk suyu emerler bu yüzden daha basık tencere içinde pişirilmesi gerekir. Su bütün tanelere değmelidir. Derin tencerelerde, en dipte kalan su üstteki pirinç ya da bulgur tanelerine değmemekte bu yüzden çiğ kalmaktadır. Bulgur pilavı yaparken, daha yayvan bir tencere tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

EWs Gri 24 cm Basık Tencere
EWs Gri 24 cm Basık Tencere

Zerdeçallı Bulgur Pilavı Hazırlık Aşaması

Malzeme listesindeki tüm ürünlerinizi hazırladıktan sonra artık pilavınızı yapmaya geçebilirsiniz. Zerdeçallı bulgur pilavı nasıl yapılır ve yapımı kolay mıdır soruları oldukça sık sorulmaktadır.

Normal bulgur pilavından yapılırken pek farkı olmayan zerdeçallı pilav, hem ağız tadınıza iyi gelecek hem de sürekli aynı yemekleri yemekten kurtulacaksınız. Bulgurlar iyice yıkanmalıdır. Nişastasından arındırılması için uzun uzun yıkanan bulgurlar, kenarda süzülmeye bırakılır. Ocağınızın altını açıp tavanızın biraz ısınmasını beklemelisiniz.

Zerdeçallı Bulgur Pilavı Yapılışı

Zerdeçallı bulgur pilavı tarifi malzemeleri kişi sayısına göre artırılabilir ya da azaltılabilir. Yağları tencereye ekleyip erimeleri beklenir ve daha sonra içerisine yıkanan ve süzülen bulgurlar eklenir. Bulgurları bir spatula yardımıyla dilerseniz karıştırabilirsiniz. Düzenli bir şekilde karıştırılarak kavrulan bulgura, kaynamış olan su eklenerek bir tur daha karıştırılır.

Zerdeçallı Bulgur Pilavı Tarifi
Zerdeçallı Bulgur Pilavı Tarifi

Pilavın Tatlandırma Aşaması

Pilava tadını verecek olan zerdeçal ve tuz bu aşamada eklenir. Bulgura suyu verildikten sonra eklenen baharatlar, iyice karıştırılarak yedirilir. Suyu çekene kadar kapağı kapalı ve orta ateşte pişmeye bırakılır. Bulgurların kontrolünü arada kapağı açıp yapabilirsiniz. Suyunu tamamen çektikten sonra pilav hazır demektir. Kapağına bir kağıt havlu serip kapatarak demlendirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here