Vişne Kompostosu Tarifi

0
319
Vişne Kompostosu Nasıl Yapılır?
Vişne Kompostosu Nasıl Yapılır?

Yazın sıcağından bıkanlar için oldukça sağlıklı, kolay ve pratik bir komposto tarifimiz var; vişne kompostosu. Vişne kompostosu için yarı içecek yarı yiyecek diyebiliriz. Vişne kompostosunun çoğunu su oluşturur. İşte bu yüzden de yazın büyük oranda susuzluğu giderir ve ferahlatır. Şerbetli içeriği sayesinde enerji de verir. Şerbetle yoğrulmuş tatlı vişne tanecikleri de ağzı şenlendirir.

Vişne Kompostosu Tarifi
Vişne Kompostosu Tarifi

Kışın buzluğa atılan vişneler, yazın oradan çıkarılır ve şerbetli suya atılıp pişirilmeye başlanır. Yapımı kolay ve oldukça serinletici vişne kompostosunu çocuklar da çok severek tüketir ve içeriğindeki vitaminler sayesinde gelişimlerine destek olur. Peki, en iyi vişne kompostosu nasıl yapılır?

Vişne Kompostosunda Kullanılacak Malzemeler

  • 800 gram vişne
  • 2 bardak toz şeker
  • 6 bardak su
  • 2 karanfil (isteğe bağlı)
  • 1 çubuk tarçın (isteğe bağlı)

Vişne Kompostosu Nasıl Yapılır?

Taze vişnelerinizi saplarından kopararak hazır hale getirin. Ardından bir tencereye, 6 bardak su ve 2 bardak toz şeker katıp, eriyene kadar metal çırpıcı yardımıyla kısık ateşte karıştırmaya başlayın. Kısık ateşte kaynayan şerbetinize, isteğe bağlı olarak tat ve koku vermesi için karanfil ve çubuk tarçın katabilirsiniz. Kaynamaya başlayan şerbetinize vişneleri ekleyin. Ardından kısık ateşte 10-15 dakika kadar daha pişirin.

Vişne Kompostosu Yapılışı
Vişne Kompostosu Yapılışı

Eğer isteğe bağlı olarak çubuk tarçın ve karanfilleri attıysanız, süre dolduktan sonra tencereden çıkartın. Oda ısısında ılınması için kompostoyu bekletin ve sonra da son aşama olarak buzdolabında soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra vişne kompostosu hazır; taneleriyle servis edebilirsiniz.

Vişne Kompostosu
Vişne Kompostosu

Vişne Kompostosu Servis Önerisi

Kolay ve pratik bir yemek olan vişne kompostosu, sıcak yaz günlerinde buzdolabından yeni çıkmış haliyle serinletici bir içecek olarak kullanılabilir. Pilavın ve ana yemeklerin yanına çok yakışmaktadır. Sulu yapısı sayesinde özellikle Ramazan ayında oruç tutan insanların, sahurda bir numaralı besini haline gelmiştir. Susuzluğu büyük ölçüde giderir.

Vişne Kompostosu Püf Noktaları

Vişneleriniz ne kadar tazeyse o kadar iyi bir komposto yapmış olursunuz. Eğer vişneleriniz buzluktaysa, donmuş haldeki vişnelerinizi sıcak şerbetin içine, çözülmesini beklemeden koyabilirsiniz. Vişneleri gereğinden fazla kaynatmamaya dikkat ediniz. Gereğinden fazla kaynayan vişneler parçalanabilir ve eriyebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here