Un Kurabiyesi Tarifi

0
342
Un Kurabiyesi Tarifi
Un Kurabiyesi Tarifi

Un kurabiyesi, beş çaylarının en bilindik lezzetidir. Anne elinden çıkmış sütün yanına yakışan bu kurabiyeye çok az kimse hayır diyebilir. Bu yazımızda bu güzel kurabiyenin nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştık. Şimdiden kolay gelsin!

En Güzel Un Kurabiyesi İçin Gerekli Malzemeler

İlk malzememiz 200 gr katı yağ. Katı yağ olarak tereyağı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Tereyağını ağır bulanlardansınız karışım kullanabilirsiniz. Biraz tereyağı ve biraz katı yağ. Kurabiyelerde azda olsa tereyağı kullanmak, onların tadını mükemmelleştirecektir.

  • Bir çay bardağı sıvı yağ.
  • Bir çay bardağı pudra şekeri.
  • Üç yemek kaşığı nişasta
  • 3,5 su bardağı un
  • Tercihe göre vanilya.
En Güzel Un Kurabiyesi İçin Gerekli Malzemeler
En Güzel Un Kurabiyesi İçin Gerekli Malzemeler

Un Kurabiyesinin Yapılışı

Kolay un kurabiyesi tarifi için kullanacağınız yağların oda sıcaklığında olmasına dikkat ediniz.

Tüm malzemeyi derince bir kapta homojen bir şekilde karıştırınız. Elde ettiğiniz hamur yumuşak olmalı, ele yapışmamalı diğer bir deyişle kulak memesi kıvamında olmalıdır.

Eğer kurabiyem biraz daha gevrek ve leziz olsun diyorsanız, size bir ip ucu; kullandığınız unu önceden kokusu çıkana kadar kavurun. Emin olun pişman olmayacaksınız.

Şekil Şekil Çeşit Çeşit Kurabiyeler

Sıra geldi hamurunuzun vücut bulmasına. Bu kısımda kendi hayal gücünüzü kullanabilirsiniz. Ya da bu tarifi çocuklarla beraber yapıp eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Kurabiyelerinizi klasik görüntüde olmasını istiyorsanız bizi dinleyin! Hamurdan uzun ve kalın şeritler yuvarlayın. Çatalla iz bırakarak şeritleri yassılaştırın, verev parçalar halinde istediğiniz boyutta kesin. Kurabiyeleriniz hazır.

Un kurabiyesi tarifi
Un kurabiyesi tarifi

Un Kurabiyesinin Pişirilmesi

Tepsinize yağlı kâğıt serin. Kurabiyelerinizi fırın tepsinize dizin.Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 20- 25 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır.

Kurabiye yapımında önemli olan noktalardan biride pişirme süresidir. Kurabiyelerinizi uzun süre fırınlarsanız sertleşmelerine sebep olabilirsiniz. Piştiğini anlamanızın en kolay yöntemi ise fırından etrafa yayılan enfes kokulardır. Bu kokular, kurabiyenin olduğunun habercisidir.

Yaptığınız kurabiyenin lezzetini öğrenmek için biraz sabretmeniz gerekir. Çünkü kurabiyeler sıcakken ağzınıza ulaşmadan dağılabilir.

Un kurabiyesi tarifi çok kolay bir tariftir. Birkaç ufak noktaya dikkat ettiğiniz takdirde size özel bir tarif olacağı kesin. Şimdiden afiyet olsun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here