Trileçe Tarifi

0
368
Trileçe Nasıl Yapılır?

Günümüzde en popüler tatlılardan olan, trileçe tatlısı tarifi oldukça zor sanılmaktadır. Düşünülenin aksine, oldukça rahatlıkla yapılabilecek bir tatlıdır. Trileçe tarifi üç farklı kısımdan oluşmaktadır. İlk kısmı, kekin harcının yapılması ve pişirilmesidir; ikinci kısım, şerbetinin hazırlanıp kekin üzerine dökülmesidir. Süsleme kısmı ise her kişinin kendisine kalmış şekilde çeşitlendirilebilir.

Trileçe Tarifi
Trileçe Tarifi

Trileçe Keki İçin Gerekli Malzemeler

  • 5 adet yumurta
  • 170 gram şeker (1 su bardağı)
  • 200 ml. sıvı yağ (1 su bardağı)
  • 150 gram un (10 yemek kaşığı)
  • 70 gram irmik (5 yemek kaşığı)
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu

Trileçe Sütü İçin Malzemeler

  • 800 ml. süt (4 su bardağı)
  • 80 gram şeker (4 yemek kaşığı)
  • 400 ml. krema (2 kutu)

Trileçe Kekinin Yapılışı

Trileçe tatlısı tarifi içerisinde verilen yumurta ve şekerin iyice çırpılması ile işleme başlanır. Şeker eriyip yok olana kadar ve rengi tatlı bir sarı olana kadar çırpma işlemine devam edilir. Böylelikle kabarma olasılığı artırılır. İçerisine yağ yavaşça eklenir ve daha sonra un, irmik, vanilya ve kabartma tozu eklenip spatula ya da tahta kaşık yardımıyla yavaş karıştırılır. Kabaran yumurtaların inmemesi gerekir.

Trileçe Tatlısı Tarifi
Trileçe Tatlısı Tarifi

Kekin Fırınlanması

Fırın tepsisine alınan kek harcının daha sonra 170 derecelik fırında 10 dakikaya yakın pişmesi gerekir. 10. Dakikanın sonunda fırının derecesini 150’ye düşürmeniz tavsiye edilir. Bu derecede de 20 dakika pişirmek yeterli olacaktır. Fırından çıkartmadan önce çatal testini uygulayın.

Şerbetin Yapılışı

Kolay trileçe tarifi olarak sunulan bu tarifte, esasında kullanılması gerekilen inek, manda ve keçi sütü yerine, sadece inek sütü kullanılarak yapılmıştır. Şekeri ocağa aldığımız sütün üzerine ekleyerek karıştırıyoruz. Kaynamaya başladıktan hemen sonra ocaktan alarak kenara soğumaya bırakıyoruz. Kremayı biraz soğuduktan sonra vermek en önemli nokta.

Kolay Trileçe Tarifi
Kolay Trileçe Tarifi

Kekin Şerbetlenmesi

Kek, biz şerbeti yaparken biraz ılıdığı için artık şerbetlenebilir kıvama gelmiştir. Bu durumda üzerine dilerseniz çatalla, dilerseniz kürdan yardımıyla delikler açabilirsiniz. Böylelikle soğuk dökeceğiniz şerbet, bütün kekinize ulaşacak ve her köşesi ıslanarak enfes bir tat ortaya çıkacaktır. Dolapta bir süre dinlenmesi en iyi şekline ulaşması için önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here