Tavuk Şinitzel Tarifi

0
170
Tavuk Şinitzel Nasıl Yapılır?
Tavuk Şinitzel Nasıl Yapılır?

Şnitzel tavuk tarifi sadece pratik değil aynı zamanda lezzeti ile hem çocukları hem de yetişkinleri mutlu ediyor. Tavuk şinitzel nasıl yapılır?

Şnitzel Tavuk Tarifi
Şnitzel Tavuk Tarifi

Tavuk Şnitzel İçin Malzemeler

  • 1 tavuk göğsü
  • Sıvı yağ
  • 2 yumurta
  • 1 su bardağı un
  • 1 su bardağı galeta unu
  • 1 cay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • ½ çay kaşığı sarımsak tozu
  • ½ çay kaşığı kırmızı toz biber

Tavuk Şnitzel Yapılışı

Tavuk göğüslerini güzelce yıkayın. Tavuk şinitzel şeklinde olması için fileto halinde kesin. Tavukları streç film kaplayarak kısa bir süre döverek inceltin. Bir kaba 2 yumurtayı kırın ve güzelce çırpın.

Tavuk Şinitzel
Tavuk Şinitzel

Başka bir kapta galeta unu, sarımsak tozu, tuz, karabiber ve kırmızı toz biberi karıştırın. Başka bir kaba da unu koyun. Kızartma tavasına sıvı yağ koyun ve yağın kızması için ocağa alın.

Tavukları sırasıyla una, yumurtaya ve galeta ununa batırın. Daha sonra tekrar yumurtaya ve galeta ununa batırın. Yağın kızıp kızmadığını kontrol etmek için tahta bir kaşığı yağa batırarak kontrol edebilirsiniz. Kızmış olan yağa tavukları koyun. Tavukları mümkünse tek tek ya da ikişerli koyun ki, birbirine yapışmasın ve güzelce kızarsınlar. Tavukları 6-7 dakika kızardıktan sonra havlu kağıt koyduğunuz servis tabağına alın. Bu işlem tavukların yağ emmesini engelleyecektir.

Yağa Tuz Atabilirsiniz

Tavuk şnitzel ya da farklı bir kızartma yapıyorsanız tuzu kızarma esnasında yağa atabilirsiniz. Bu işlem daha az tuzun yeterli olmasını sağlayacaktır. Çünkü tuz dış yüzeyde kaldığı için daha çok tuzlu tadı bırakacaktır. Ayrıca kızgın yağa tuz atarsanız yağın patlamasına ve üzerinize sıçramasına engel olursunuz.

Tavuk Şinitzel Yapılışı
Tavuk Şinitzel Yapılışı

Damak Tadınıza Göre Ayarlayın

Galeta ununa eklediğiniz malzemelerin miktarında ve çeşidinde damak tadınıza göre oynamalar yapın. Sarımsak tadını yoğun seviyorsanız arttırın. Acı ekleyebilir ya da hazır pane harçlarını da kullanabilirsiniz.

Fırınlayarak Sağlıklı Şnitzeller de Yapabilirsiniz

Tavuk şnitzel genel olarak kızartma olarak karşımıza çıkıyor. Ancak kızartmayı sağlık ve kilo kontrolü açısından tercih etmiyorsanız fırında da yapabilirsiniz. Tavukları yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dizin ve 200 dereceye ayarladığınız fırında 35-40 dakika pişirin. Tavuk şinitzel hem lezzetli hem de sağlıklı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here