Susamlı Krokan Tarifi

0
156
Susamlı Krokan Nasıl Yapılır?
Susamlı Krokan Nasıl Yapılır?

Susamlı krokan yapımı altın günlerinin, bayramların ve doğum günü kutlamaları sofralarının vazgeçilmez tarifidir. İster kola ile ister meyve suyu ile isterseniz kahve ile isterseniz de çay ile ikram edebilirsiniz. Sadece 3 malzeme kullanarak hazırlayabileceğiniz susamlı krokan pratik yapımı ile vazgeçemeyeceğiniz bir tarif olacaktır.

Susamlı Krokan
Susamlı Krokan

Susamlı Krokan İçin Malzemeler

  • 2 çay bardağı toz şeker
  • 2 çay bardağı beyaz susam
  • 1 çay kaşığı kadar tereyağı

Susamlı Krokan Hazırlanışı

Öncelikle susamlı krokan tarifi hazırlamaya başlamadan önce bütün malzemeleri hazırlamış olmaya özen gösteriniz.

Susamlı Krokan Tarifi
Susamlı Krokan Tarifi

2 çay bardağı toz şekeri bir tava içine alınız ve ocağın üzerine koyunuz. Altı kısılmış ocak üzerinde şeker eriyip karamel rengini alına kadar karıştırınız. Daha sonra 1 çay kaşığı kadar tereyağı ekleyiniz ve tereyağı eriyene kadar tekrar karıştırdıktan sonra ocaktan alınız. Ocaktan aldığınız tavanın içine 2 çay bardağı beyaz susamı ekleyiniz ve silikon spatula kaşık ile karıştırınız. Olabildiğince hızlı bir şekilde hareket ediniz, donmadığına emin olarak şekeri karıştırınız ve özen gösteriniz.

Bu hazırladığınız karışımı streç film üzerine boşaltınız. Daha sonra karışımın üzerine tekrar streç film koyunuz. Bir oklava yardıma ile karışımı isteğiniz incelikte açınız. Bu işlem bittikten sonra karışımın üzerindeki streç film kaldırınız ve kare şeklinde kesilerek oda ısısı sıcaklığında dinlenmeye bırakınız.

Soğumuş susamlı krokanı dondurulmak üzere derin dondurucuya kaldırınız ve 20-25 dakika kadar bekletiniz. Daha sonra derin dondurucudan çıkarınız ve kestiğiniz yerlerden kırınız. Hazırladığınız susamlı krokan yapımı güzel bir tabağa alıp servis edebilirsiniz. Geriye kalan krokanları buzdolabına koyarak muhafaza edebilirsiniz.

Susamlı Krokan Yapımı
Susamlı Krokan Yapımı

Susamlı Krokan Püf Noktaları

Toz şekeri karamel rengini alana kadar karıştırırken önemli nokta, şekeri yakmamaya dikkat etmektir. Şeker eriyip karamel rengini alınca hemen ocaktan alınız. Daha sonra ocaktan aldığınız şekere tereyağı ekledikten sonra suyu eklerken çok hızlı bir şekilde hareket etmelisiniz ki, şeker donmasın. Susamlı krokan streç film arasında oklava ile açılırken çok sıcak oluyor. Bu yüzden eliniz ile düzeltme yapmamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here