Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifi

0
326
Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifi
Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifi

Şehriyeli pirinç pilavı ana yemeklerinizin kurtarıcısı, sofralarınızın olmazsa olmazıdır ve “misafir geliyor ne yapsak?” dediğinizde aklınıza gelen ilk seçenektir. Bu konuda, mutfaklarımızda tahtını kolay kolay başka bir destekçiye bırakmaz. Ancak herkesin damak tadına uygun, tam kıvamında tarifi tutturmak zordur. Peki tam kıvamında şehriyeli pirinç pilavı nasıl yapılır? Gelin püf noktalarıyla beraber öğrenelim.

Pilavlık Pirinç Nasıl Seçilir?

Beyaz renkte, şeffaf ve parlak olması ön şart. Taşsız, kırık olmayan, nem kokmayan bir seçim yapmanız da oldukça önemli. Seçtiğiniz pirincin su çekme oranını da bilmelisiniz. Baldo, Osmancık gibi pirinç türleri şehriyeli pirinç pilavı için uygun türlerdir. Yapacağınız pilav çeşidine göre daha ince veya daha dolgun pirinçler seçebilirsiniz. Özellikle kırık olmaması dikkat etmeniz gereken en önemli konudur. Pirincimizi seçtiğimize göre pilavımızın yapımına başlayabiliriz.

Pilavlık Pirinç Nasıl Seçilir
Pilavlık Pirinç Nasıl Seçilir

Malzemeler:

  • 2 su bardağı pirinç
  • ½ su bardağı arpa şehriye
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • Damak tadınıza göre tuz
  • 3 su bardağı sıcak su (tavuk suyu)
  • 2-3 damla limon suyu

Yapılışı:

Öncelikle pirinçleri güzelce bol ılık suda yıkayıp süzdürün. Yıkarken nişastanın iyice uzaklaştırıldığına emin olun. Bunun için yıkama suyunun berraklaşmasını bekleyebilirsiniz. Daha sonra üzerini geçecek kadar sıcak suda, 2-3 damla limon suyu ve tuz ilave ederek 15-20 dk. bekletin. Pirinçleri suda bekletirken ilave ettiğiniz limon suyu, pirinçlerinizin tane tane olmasını sağlayacaktır. Böylece birbirine yapışmayan ve parlak taneli bir pilav yapabilirsiniz.

Şehriyeli Pirinç Pilavı
Şehriyeli Pirinç Pilavı

Tencerede zeytinyağını hafifçe kızdırın ve arpa şehriyeler renk alana kadar kavurun. Arpa şehriyeler renk değişir değişmez yanabileceği için, şehriyeleri kavurmadan önce pirincin suyunu süzüp hazırda bekletmenizi öneririz. Pirinçleri ekleyip, 2-3 dk. kadar daha kavurun. Ardından sıcak su, tuz ve tereyağını ekleyerek, tencerenin kapağını kapatın. Tuz ilavesini kendi damak tadınıza uygun miktarda ayarlamalısınız. Dikkat etmeniz gereken ise pirinçleri suda bekletirken ilave ettiğiniz tuzun miktarı olmalıdır. Tüm malzemelerini ilave ettiğiniz pilavın üst yüzeyinden su kaybolunca ateşi kısın ve suyunu tamamen çekene kadar pişirin. Karıştırdıktan sonra servis edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here