Şeftali Kebabı Tarifi

0
156
Evde Şeftali Kebabı Tarifi
Evde Şeftali Kebabı Tarifi

Evde şeftali kebabı tarifi için aşağıdaki belirtilen gerekli malzemeleri edinmenizin ardından yapılış listesindeki 3 maddeyi takip ederek şeftali kebabınızı kısa bir süre içerisinde elde edebilirsiniz. Şeftali kebabı özellikle bayram günlerinde en çok tercih edilen yemekler arasındadır. Adını (bazı yöreler de şef Ali kebabı adıyla da bilinmektedir) görünüşten dolayı almış olan şeftali kebabı tarifi yapılış listesine geçmeden evvel gerekli malzemeleri maddeler halinde aşağıda belirttiğimiz listede sıraladık.

Şeftali Kebabı Tarifi
Şeftali Kebabı Tarifi

Şeftali Kebabı İçin Malzemeler

  • 1 tane kuzu gömleği
  • 500 gram kuzu ve dana kıyma
  • 1 tane kuru soğan
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
  • 1 tutam maydanoz
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 1 yemek kaşığı galeta unu

Şeftali Kebabı Yapılışı

Kuru soğanın kabuklarını soyun ve ince ince kıyım olacak şekilde doğrayın. Bu aşamada kuru soğanı rende yardımı ile yapmayı da tercih edebilirsiniz. Eğer isterseniz kuru soğanın sadece suyunu kullanabilirsiniz. Rendelemiş olduğunuz kuru soğanın içerisine ince kıyım yapılmış olan galeta unu, tuz, karabiber ve kıymayı ilave edin. Bir tutam maydanozu da yıkayıp temizleyerek ince bir şekilde doğrayın.

Şeftali Kebabı
Şeftali Kebabı Yapılışı

Doğramış olduğunuz maydanozu da köfte harcının içerisine aktarın. Hazırladığınız malzemeleri 5 dakika boyunca yoğurun. Yoğrulmuş köfte harcını buzdolabına koyun ve 5 dakika boyunca dinlendirin. Dinlendikten sonra köfte harcından cevizden biraz büyük olacak şekilde parçalar kopartın ve hafif uzun şekilde yuvarlayın. Hazırlanmış köfteleri bir tabağın içerisine koyun.

Kuzu gömleğini tezgahın üzerine serin ve 8 cm enine olacak şekilde şeritlerle dilimleyin. Eğer kuzu gömleği sert ise yoğurt suyuyla ıslatın ve bir süre bekletin. Sonrasında köftelerden bir tanesini gömleğin üzerine yerleştirin ve bir kere sarın, ardından gömleğin dibini kesin.

Şeftali Kebabı Yapılışı
Şeftali Kebabı Yapılışı

Geriye kalan diğer köfteleri de aynı şekilde hazırlayarak bir fırın tepsisine güzelce dizin. Hazırlamış olduğunuz köfteleri buzdolabına koyun ve bir gece boyu bu durumda buzluk bölümünde bekletin. Sonraki gün köftelerinizi buzdolabınızdan alarak 200 dereceye ayarlanmış fırına gönderin. Köftelerin her tarafı kızarana kadar fırında pişirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here