Saray Helvası Tarifi

0
328
Saray helvası yapımı
Saray helvası yapımı

Saray helvası tarifi merak edilen bir tariftir. Bu yazımızda, geleneksel lezzetlerimizden olan Saray Helvasının nasıl yapılacağını anlatacağız. Yazımızı okuyan kişilerin daha önce hiç saray helvası yapmamış olduklarını varsayarak tarif vereceğiz. Yazımızı okuyan bir kişinin, saray helvasını daha önce hiç yapmamış olsa bile, kolaylıkla yapabileceğine inanmasını sağlamayı amaçlıyoruz.

Saray helvası tarifi
Saray helvası tarifi

Saray helvası tarifi için öncelikle malzemeleri anlatmakla başlıyoruz. Saray Helvası için malzemeler üç grupta ele alınabilir.

Saray Helvası Malzemeleri

Saray helvası malzemeleri, un ve pudra şekeri ağırlıklıdır. Bununla beraber, tereyağı olmazsa olmaz bir önemdedir.

  • 6 Su Bardağı Un
  • 250 gr Tereyağı
  • 2 Su Bardağı Pudra Şekeri

Servis kabı için gerekli olan malzeme; 1 tatlı Kaşığı Zeytinyağı

Saray Tatlısının üzeri için ise; 3 Yemek Kaşığı Pudra Şekeri

Saray Helvası Yapımı

Saray helvası yapımı için öncelikle, https://www.ews.com.tr/ews-krem-renk-26-cm-granit-tava adresinden ulaşabileceğiniz geniş bir granit tavaya un konulur. Unun kokusu çıkana dek kavrulur. Yarım saat sürekli karıştırılarak kavrulan un dinlenmeye bırakılır.  Yaklaşık 15 dakika dinlendirilen una, pudra şekeri eklenir. Un ve pudra şekerinin iyice karışması sağlanır. Saray helvasının istendiği gibi olması adına, un ile pudra şekerinin iyi bir şekilde karışması çok önemlidir.

EWs Krem Renk 26 cm Granit Tava
EWs Krem Renk 26 cm Granit Tava

Saray Helvası Yapımı İçin İkinci Aşama

Saray helvası için ikinci aşama, tereyağının eritilmesi ile başlar. Tereyağı yanmamasına özen gösterilerek, eritilir.  Eritilen tereyağı un ve pudra şekeri karışımının üzerine eklenir. Bu karışım bir kaşıkla karıştırılır ve el yardımıyla yoğurulur. Fırın tepsisi yağlanır. Helva tepsiye boşaltılır ve elle düzeltilir. Tepsinin farklı taraflarında, yüksekliğin eşit olması sağlanmalıdır.

Saray helvası
Saray helvası

Saray Helvası Dilimleme

Saray helvası dilimleme işlemi içinde bir püf noktası barındırmaktadır. Düzgün ve muntazam şekiller isteniyorsa bu püf noktası göz ardı edilmemelidir. Helva mümkün olduğunca sıcakken kesilmelidir. Helva soğuduğunda düzgün kesilmesi mümkün olmaz.

Saray Helvası Son Dokunuş

Saray helvası son dokunuş için yine pudra şekeri kullanılır. Pudra şeker, bir tel süzgeç yardımıyla dilimlenmiş helvanın üzerine serpiştirilir.  Helva, el yakmayacak kadar soğuduğunda, buzdolabına alınır. 1 saatten az olmamak kaydıyla buzdolabında tutulan Saray Helvası, bunun sonrasında servis edilebilir. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here