Sade Dondurma Tarifi

0
352
Sade Dondurma Tarifi
Sade Dondurma Tarifi

Evde sade dondurma yapımı basitliği, ekonomik oluşu ve pratikliği bakımından kısa sürede sütlü tatlı yapımı için birebirdir. Kendiniz, aileniz veya misafirleriniz için çok kısa sürede servise hazır hale gelen sade dondurma tarifi başlıklı yazımı malum yaz aylarının vazgeçilmezlerinden biri olan dondurmanın çok tercih edilmesi nedeniyle kaleme aldık. Sade dondurma tarifi ve gerektirdiği malzemeleri aşağıdaki maddeler halinde hazırladığımız liste şeklindeki yönergelerde belirttik. Sade dondurma nasıl yapılır sorusuna cevap olacak nitelikteki listelerimiz aşağıdadır.

Evde Dondurma Tarifi
Evde Dondurma Tarifi

Sade Dondurma Yapmak İçin Gereken Malzemeler

Süt Reçeli İçin

 1. Bir litre süt
 2. Bir su bardağı şeker
 3. Bir çay kaşığı kabartma tozu

Dondurma İçin

 1. İki su bardağı süt
 2. Bir tatlı kaşığı salep
 3. 200ml krema

Süt Reçeli Yapılışı

 1. Süt reçeli için bir litre süt ve bir su bardağı şeker kaynatılır.
 2. Ardından bir bir çay kaşığı kabartma tozu ilave edilir. (Kabartma tozu eklendikten sonra çok fazla kabardığı için büyük boyutta bir tencere kullanmanız tavsiye edilir.)
 3. Kısık ateşte 45 dakika kadar arada bir karıştırarak muhallebi kıvamına gelinceye dek pişirilir.
 4. Ardından cam kavanoza alınarak bir gün kadar bekletilir.

Sade Dondurma Tarifi Yapılışı

 1. İki su bardağı süt bir taşım kaynatılarak içerisine bir tatlı kaşığı salep eklenir.
 2. Koyulaşınca ocağın altı kapatılır ve soğumaya bırakılır.
 3. Soğuduktan sonra bir gün kadar bekletilen süt reçeli krema dondurma ucu bir kapta mikser vasıtasıyla birleştirilir ve iyice çırpılır.
Evde Dondurma
Evde Dondurma
 1. Dondurucuya koyularak soğutmaya bırakılır. Ve yarım saatte bir çıkartıp çırpılır. Beş kere bu işlemi tekrar etmeniz uygun olacaktır. Ardından donması için beklemeye bırakılır. Buradaki püf nokta her yarım saate bir aldığınızda çırparken ne kadar iyi çırparsanız dondurmanız o kadar güzel kıvamda ve tatta olacaktır. Ayrıca kabı buzluktan alırken kabın kenarlarında kalan buzları almayı unutmayınız. Zor gözükse de aslında yapım aşamasında oldukça basittir. Tekrar belirtmek isteriz 2,5 saat boyunca 5 defalık çırpma işleminizde ne kadar iyi çırparsanız dondurmanız o kadar lezzetli ve iyi bir kıvama gelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here