Portakal Reçeli Tarifi

0
334
Portakal Reçeli Yapımı
Portakal Reçeli Yapımı Nasıl Olur?

Ülkemizde kahvaltı sofralarının yeri oldukça ayrıdır. Pazar günleri sohbet eşliğinde saatlerce yapılan kahvaltılar, çeşitleriyle göz dolduran reçeller ile şenlenmektedir. Evde yapılan reçeller; içeriğinde koruyucu, renklendirici gibi ögelerden uzak, ekonomik ve el lezzeti eklenerek hazırlanan eşsiz lezzetlerdir.

Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?
Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?

Yaz kış demeden her zaman kahvaltı masalarımızda kendine yer bulan reçeller arasında portakal reçeli; tadı, rengi ve harika görüntüsü ile diğerlerinden ayrılmaktadır. Turunç ailesi üyesi portakal, C vitamini deposu ve faydaları ile sevilen bir meyvedir. Eklendiği her tatlıya, içeceğe, yemeğe ayrı bir doku ve tat katan portakalın reçeli de, harika bir lezzete dönüşmektedir. Evde kolay portakal reçeli yapımı ve püf noktalarına geçmeden önce malzemelere bakalım.

Portakal Reçeli İçin Gereken Malzemeler

  • 1 kilo portakal
  • 3 su  bardağı su
  • 1 kilo toz şeker
  • Limon tuzu

Portakal Reçeli Yapımı

Yıkadığınız portakalların kabuklarını 3’lü rende seti kullanarak rendeleyin. Yalnız, kabuğun tamamını rendelemeyin. Ayrıca rendeledikçe ortaya çıkan beyaz kısmı da rendelemeyin.

EWs Chop Vişne 3 lü Rende Seti
EWs Chop Vişne 3 lü Rende Seti

Bir tencerede su kaynatın. Kaynattığınız suyun içine portakalları koyun. Portakalların üzerindeki kabuklar çatlayana dek portakalı haşlayın. Bu işlem sayesinde, portakal kabuğunun acılığı gidecektir. Portakallar haşlandıktan sonra ocaktan alın ve portakalları doğrayın. Başka bir tencerede 1 kilo toz şeker ile 3 bardak suyu kaynatın.

Toz şeker eridiği zaman dilimlediğiniz portakalları tencereye ekleyin. Kaynamaya bırakın. Bu aşamada taşma durumu olması ihtimaline karşı bir süre ocağın yanında beklemeniz tavsiye edilir. Reçeli ocaktan almadan 10 dakika önce içine bir tutam limon tuzu ilave edin. Yavaş yavaş ve portakalları ezmemeye özen göstererek karıştırın.

Reçeli ocaktan alın. Pratik yapımı ve mutfağınıza dolan eşsiz kokusu ile portakal reçeli, kahvaltı sofranızı şenlendirmeye hazır.

Afiyet olsun.

Portakal Reçeli
Portakal Reçeli

Portakal Reçeli Yapımında Bilmeniz Gereken Bazı Püf Noktaları

  • Portakal reçeli pişerken içine 1 çay kaşığı tereyağı eklerseniz; reçelin tadı ve parlaklığı daha iyi olacaktır.
  • Pişerken tencerenin üzerinde oluşan köpükleri sürekli temizlemeniz gerekmektedir. Çünkü köpük reçelin şekerlemesine yol açar.
  • Reçeli küçük ebatlardaki birden fazla kavanoza pay edip saklarsanız, şekerlemenin daha kolay önüne geçersiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here