Pişi Tarifi 

0
297
Pişi Tarifi
Pişi Tarifi

Pişi tarifi yapımı açısından kolay ve Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından biridir. Özel kahvaltıların olmazsa olmazı olan pişiyi yapabilmek için çok fazla malzemeye gerek yok. Her evde mutlaka bulunan malzemeler pişi yapmak için yeterli olacaktır.

Pişi nasıl yapılır, sorusunun yanıtı ise çok basit: ekmek hamurunu kızarmak. Zaten diğer adı hamur kızartması için gerekli olan malzemeler ekmek hamuru ve yağ. Eğer ekmek hamuru yapmayı bilmiyorsanız ya da yapmaya üşeniyorsanız bunun çözümü de çok basit. Fırınlarda ekmek hamuru satılmakta. Bir ekmek fiyatına hamurunu alıp kızartarak pişi yapabilirsiniz. Ancak hamuru hazır alacaksanız da yoğururken elinize yapışmaması için bir miktar un her şekilde lazım olacaktır.

Pişi yapılışı baştan sona evinizde gerçekleşsin istiyorsanız. Ekmek hamuru yapmak da çok basit.

Ekmek Hamurunun Hazırlanışı

 Pişi yapılışı öncesinde hazırlanacak hamur için malzemeler;

  • 500 gram un
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Yarım çay kaşığı kadar şeker
  • 2 su bardağı ılık su
  • 1 paket kuru maya

Un, tuz, şeker ve kuru mayayı derin bir kabın içine alalım ardından ılık suyla yoğurmaya başlayalım. Hamur kıvama gelene kadar elimizle yoğurmaya devam edelim. Hamur çok sert olmayacak ancak ele yapışmayacak kadar toparlandığında pişi hamurumuz hazır demektir.

Ekmek Hamurunun Hazırlanışı 
Ekmek Hamurunun Hazırlanışı

Pişinin Hazırlanışı

Pişi yapımı için gerekli malzemeler;

  • Ekmek hamuru
  • Yağ
  • Bir miktar un

Öncelikle biraz derin bir tavaya hamurumuzu kızartmak için yağımızı koyuyoruz. Yağımız ısındıktan sonra hamurlarımızı kızartmaya başlayabiliriz. Hamur şekil vermek için elimizle bir tutam alıp yuvarlıyoruz. Yuvarladığımız hamuru iki elimizin altında ezerek yayvanlaştırıyoruz. Ekmek hamuru beklerken yumuşayıp ele yapışmaya başlayabilir. Bunun için hazırladığınız bir miktar unu elinize sürüp hamurun elinize yapışmasını engelleyebilirsiniz.

Parmağımızla ortasına bir delik açıp ısınan yağın içine bırakıyoruz.

Pişinin Hazırlanışı

Hamurlarımızın alt kısmı kızarınca bir çatal yardımıyla alt üst ediyoruz ve diğer tarafın da kızarmasını sağlıyoruz. Hamurun iki tarafı da kızardıktan sonra yine çatal ile yağın içinden çıkarıp pişiyi servis edeceğimiz tabağa koyabiliriz. Ancak servis tabağımızın altına peçete koymakta fayda var. Böylece peçeteler pişinin üzerinde kalan fazla yağı emer ve pişinin daha hafif olmasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here