Pırasalı Börek Tarifi

0
291
Pırasalı Börek
Pırasalı Börek

Arnavut göçmenlerinin en lezzetli börek tariflerinden biri olan pırasalı börek tarifini paylaşacağız. Pırasa böreği hazır yufka kullanarak yapmak yerine, yine Arnavutlara özgü hamur açma tekniğini deneyerek yapmanızı öneririz.

Pırasalı börek tarifi için gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir.

Pırasalı Börek Tarifi
Pırasalı Börek Tarifi

Gerekli Malzemeler

  • 10 adet pırasa,
  • 5 yemek kaşığı kaymak,
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz,(Ağız tadınıza göre kendiniz azaltıp artırabilirsiniz.)
  • 2 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 2 çay bardağı sıvı yağ
  • Aldığı kadar un. (Orta yumuşaklıkta bir hamur elde edilecek.)

Pırasalı Börek Nasıl Yapılır? 

Pırasalı böreği yapmaya hamuru hazırlayarak başlayabilirsiniz. Öncelikle hamur yoğurmak için derin bir kabın içerisine 2 su bardağı ılık su ve tuz ekleyin. Su ve tuzu karıştırdıktan sonra azar azar un ekleyerek yoğurmaya başlayacaksınız. Burada püf noktası unu eklerken fazla kaçırmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Unun çeşidine göre hamurun sertliği farklılık gösterebilir. Çok fazla un eklemeden yoğurma işlemine devam edin. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edeceksiniz. Hamurun üzerini hafif nemli bir bezle örterek dinlenmeye alalım ki, üzeri kurumasın. Fırını 180 derecede ısıtmaya başlayın.

Pırasa Böreği
Pırasa Böreği

Bu sırada pırasalı börek için iç hazırlayabilirsiniz. Pırasalı börek içi iki türlü yapılmaktadır.

İlk yöntemde börek içi tarifi pişirilerek yapılmaktadır. Midesi rahatsız olanların bu börek içi tarifini denemelerini önermekteyiz. 10 adet pırasanın yeşil kısımlarının dağınık olan uçlarını koparmanız gerekiyor. Pırasaları boyuna şekilde dörde bölerek akrilik büyük kesme tahtası üzerine alın. Daha sonra ince ince keserek bir kaseye aktarın. Kasenin içerisine yeteri miktarda tuz, 1 yemek kaşığı yoğurt ve 5 yemek kaşığı kaymak ile iyice ezin. Tavada 1 çay bardağı yağı kızdırarak içerisine karıştırmış olduğunuz pırasaları atın, pırasaların rengi dönene kadar yaklaşık 2-3 dakika kavurun. Soğuması için bir kaba aktarabilirsiniz.

EWs Akrilik Bal Rengi Büyük Kesme Tahtası
EWs Akrilik Bal Rengi Büyük Kesme Tahtası

İkinci yöntem ise pişirmeden yapılıyor. Pişirmeden yapılan bu tarifte, aynı ölçüde kaymak, tuz, yağ, yoğurt ve kesilen pırasaları elinizde ezerek karıştırmanız yeterli olacak. Bu sırada hamuru açma işlemine geçebilirsiniz.

Hamuru geleneksel Arnavut yöntemine göre açmalısınız. Hamuru iki eşit parçaya bölün. Açacağınız alanı hafif unladıktan sonra hamuru, üzerine un serperek açmaya başlayın. Pişirme tepsinizden biraz daha büyükçe bir yufka elde edeceksiniz. Ortası yuvarlak olarak şekilde hamura kenarlardan kesikler atın. Yufka çiçek görünümünü alacak. Bir kasede 1 çay bardağı yağ ve biraz ılık suyu hafifçe karıştırın. Bu karışımı parmak uçlarınızla, hamurun kesik atılan her parçasına hafifçe vurarak  yedirin ve parçaları ortadaki hamurun üzerine koyarak katlı bir yuvarlak elde edin. Yağlanmış hamuru bu kez fırın tepsisi boyutunda açacağız.

Aynı işlemi diğer hamura da uygulayın. Tepsiye serdiğiniz yufkaya börek içini ekleyin ve diğer yufkayı da üzerine kapatın. Kenarlarını parmaklarınızı bastırarak kapatın. 180 derecede  yaklaşık 45 dakika boyunca üzeri kızarana kadar pişirin.

Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here