Patlıcan Reçeli Tarifi

0
243
Patlıcan reçeli tarifi
Patlıcan reçeli tarifi

Malzemeler

•    7 adet patlıcan
•    4 su bardağı toz şeker
•    3 su bardağı su
•    2 tutam limon tuzu
•    Bir limonun suyu

Hazırlanışı

Patlıcan reçeli yapımı için kabuklarından ayrılmış patlıcanlar küp şeklinde ince ince dilimlenir. Sonrasında bir kapta patlıcanların üzerine belirlenen miktarda toz şeker ilave edilir ve bir kenarda yarım saat bekletilir. Bekleme süresi son bulduğunda karışım işlem kolaylığı için tercih edilecek derin bir tencereye ilave edilir. Ocağın altı harlı olmak koşulu ile 15 dakika böylece sürekli karıştırılarak pişirilen karışıma su ilave edilir. Bu şekilde karıştırılma bırakılır ve tencerenin kapağı yarım kapatılır. Bu sırada ocağın altı açılır ve 20 dakika pişirime devam edilir. Ocağı tamamen kapatmaya beş dakika kala limon suyu ve limon tuzu ilave edilerek tencerenin ağzı tamamen açık şekilde beş dakika pişirim devam ettirilir. Pişirme sonlandırıldıktan 30 dakika sonra karışım porselen kavanoza alınır ve buzdolabının alt raflarında saklanır.

Patlıcan reçeli yapımı
Patlıcan reçeli yapımı

Servis

Patlıcan reçeli sunumu için küçük kaseler kullanılır. Kaselerle zıt renk taşıyan tepsinin üzerine ufak zikzaklardan oluşan bir dantel konulur. Dantel üzerinde kase içerisinde reçel ılık olacak şekilde ilave edilir. Tepsinin üzerine misafirin görüş açısına göre sağ tarafta  ve sapı aşağı tarafta olacak şekilde gümüş bir bıçak konulur. Tepsi üzerine misafirin bakış açısına göre sol tarafta olacak şekilde patlıcan kabukları çubuklarından iki üç adet konulur. Kabukların altına açık renkli peçeteler ikiye katlanmış şekilde konulur.

Patlıcan reçeli
Patlıcan reçeli

Püf noktalar

Patlıcan reçeli tarifi çok uzun olması amacıyla mutlaka porselen kavanozda muhafaza edilmelidir. Reçelin hazırlanış aşamasında elde edilen patlıcan kübik parçalarının mümkün olduğu kadar birbiriyle aynı büyüklüğe sahip olması estetik ve kıvam açısından çok önemlidir. Reçelin hazırlanışında kıvam yanılgısında su bardağına bir küçük parça alarak tadılır. Su bardağı modelleri için https://www.ews.com.tr/bohemia-miranda-250-cc-6-li-kritastal-su-bardagi adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bohemia miranda 250 cc 6'lı kristal su bardağı
Bohemia miranda 250 cc 6’lı kristal su bardağı

Faydaları

Günlük B Vitamini ihtiyacının %40’ını karşılar. Bağışıklık metabolizmasını güçlendirerek soğuk algınlığında ve gripte tedavi ediciliğe katkı sağlar. Karışımın içerisinde yüksek oranda şeker bulunmasından dolayı kan akış hızı artarak enerji seviyesi pik yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here