Nar Reçeli Tarifi

0
313
Nar reçeli
Nar reçeli

Malzemeler

  • 5 bardak nar suyu
  • 4 su bardağı nar
  • 4 su bardağı toz şeker
  • Yarım limonun suyu
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • Yarım paket çubuk tarçın
  • 3 su bardağı su

Hazırlanışı

Nar reçeli yapımı için, kısık ateşte ocak açılır ve üzerine tencere yerleştirilir. Tencere içerisine su, nar suyu ve toz şeker ilave edilerek; şeker eriyene dek karıştırılır. Şeker tam olarak eridiğinde tereyağ ve nar eklenir bu şekilde 30 dk pişirmeye devam edilir. Süre tamamlandığında limon suyu ilave edilir. Bu şekilde karışım 15 daha pişirilir. Daha sonra karışımın tamamen soğuması beklenir. Son olarak nar ilave edilir.

Nar reçeli yapımı
Nar reçeli yapımı

Servis

Nar reçeli sunumu için yayvan ancak küçük ebatlı kaseler tercih edilir. Kaselere reçel ilave edildiğinde üzerine her kase için 3 çubuk tarçın konur. Kasenin içine ama sapı misafirin sol tarafına gelecek şekilde bir tatlı kaşığı konur. Tatlı kaşığı modelleri https://www.ews.com.tr/ews-akrilik-sapli-mor-renk-6-li-platin-tatli-kasigi-seti adresinde incelenebilir. Kase altın renkli tepsiye konarak servis edilir.

EWs akrilik saplı mor renk 6'lı platin tatlı kaşığı seti
EWs akrilik saplı mor renk 6’lı platin tatlı kaşığı seti

Püf noktalar

Hazırlanış esnasında kullandığımız nar taneleri elle ayıklanmış olur, eğer blendır yardımıyla ayıklanırsa bu taneler reçeli bozma ihtimali taşıdığından kullanılmaz. Sunum esnasında narın bereketini simgeleyen bir mini fil biblosu tepsiye konur. Nar reçeli tarifi ısıya çok duyarlı olması dolayısıyla reçel mutlaka cam kavanozda ve buzdolabında saklanır. Uzun süre bozulmaması için kapağı yere bakacak şekilde yani ters biçimde buzdolabının alt raflarına konur. Buzdolabı eksi iki derecenin üzerine ayarlanmamalıdır.

Nar reçeli tarifi
Nar reçeli tarifi

Faydaları

Çok fazla antioksidan içeriği ile cildinizi daima nemli tutar ve yaşlanmayı geciktirir. Kıkırdak yapısına olan doğrudan olumlu etkisi sayesinde kemik erimesi tedavi süresini kısaltır. Kabızlık durumuna çare olarak tüketilmesi önerilir. Açlık hissini azaltıcı etkisinden dolayı yemek yeme isteğini geciktirir ve kilo vermeye yardımcı kabul edilir. Günlük C vitamini ihtiyacını %75 oranında karşılar. İçeriğindeki çeşitli vitaminlerin bileşimi sonucu kas rahatsızlıklarını giderir. Kasları rahatlatıcı özelliğinden dolayı hamilelik döneminde kramp azaltmak amacıyla tüketimi önerilir. Tansiyonu düzenleyici özelliğinin de varlığı kabul edilir. Diş eti iltihaplarına iyi geldiği eskidendir bilinir. Yüksek kalori içeriği sayesinde yorgunluğu önler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here