Muazzam Bir Klasik: Ayva Tatlısı

0
310
Ayva tatlısı nasıl yapılır?
Ayva tatlısı nasıl yapılır?

Kış aylarında evlerimizden eksik olmayan, besleyici ve faydalı bir meyve olan ayva, Osmanlı ve Türk mutfağında birçok tatlı ve yemeğin içeriğinde yer alır. Hafif mayhoş tadı ve güzel kokusu olan bu meyvenin mutfakta en yakıştığı tarif, ayva tatlısı olsa gerek. Yapımı oldukça kolay ayva tatlısı tarifi, püf noktaları ve malzemeleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Ayva tatlısı tarifi
Ayva tatlısı tarifi

Kolay Ayva Tatlısı Tarifi Malzemeleri

  • 4 büyük boy ayva
  • 1 litre su
  • 16 yemek kaşığı toz şeker
  • 3 adet karanfil
  • 1 adet çubuk tarçın

Üzeri için:

  • Kaymak
  • Toz Antep fıstığı

*Ayrıca tatlının hazırlama aşamasında, 1 adet limon gerekmektedir.

Ayva Tatlısı Tarifi

Ayvaların kabuklarını sebze meyve soyucu ile soyun limonlu su hazırlayın ve soyduğunuz ayvaları bir süre bu suda bekletin. Bu işlem sayesinde, ayvaların rengi kararmayacaktır. Ayvaları sudan çıkardıktan sonra 2 parçası da eşit olacak şekilde ikiye bölün. Ayva çekirdeklerini çıkarın; fakat atmayın. Sonradan tarifte kullanılacaktır. Büyük ve geniş tabanlı bir tencereye, ortadan ikiye böldüğünüz kısımları yukarı bakacak şekilde, yan yana ve tek sıra şeklinde dizin.

EWs show meyve sebze soyucu
EWs show meyve sebze soyucu

Bu işlem bittikten sonra her ayvanın üzerine 2 yemek kaşığı şeker ilave edin. Sonra tencereye 5 su bardağı kadar su ekleyin. Su miktarını tencerenizin boyutuna göre ayarlamalısınız. Burada dikkat edilecek nokta, su miktarının ayvaların üzerini çok az örtmesi gerektiğidir. Tencereye eklediğiniz su ile şeker, ayva tatlısının şerbetini oluşturacaktır.

Şerbet renginin nar çiçeği – kırmızı olması adına, sakladığımız ayva çekirdeklerini, tarçını ve karanfilleri tencereye koyun ve 30 dakika kadar pişmeye bırakın. (Tatlınızda karamel tadı olmasını tercih ederseniz, 30 dakika pişirdiğiniz ayvaları, önceden ısıttığınız 170 – 180 derece fırında 30 dakika daha pişirebilirsiniz.) Pişen ayvaları spatula yardımıyla sunum tabağınıza alın. Tenceredeki şerbeti ayvaların üzerine gezdirin. Bir miktar da sunum tabağına dökün. Nefis ayva tatlımız servise hazır.

Ayva tatlısı
Ayva tatlısı

Ayva Tatlısı İçin Gereken Servis Malzemeleri

Ayvaların üzerine 1 tatlı kaşığı kaymak ekledikten sonra üzerine serpeceğiniz toz Antep fıstığı, ağızlarda lezzet patlamasına yol açacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here