Milföy Tatlısı

0
321
Milföy tatlısı
Milföy tatlısı

Ani misafirlerimize birçok şerbetli çikolatalı tatlıları yapamayacağımız için basit tatlılara kaçarız. Bu tatlıların hem pratik hem de lezzetli olması gerekmektedir. Bu pratik tatlıyı en güzel hangi malzemeler ile yapabiliriz onlardan bahsedelim. Bu basit tatlıların başında milföy hamurundan yapılmış kolay milföy tatlıları gelmektedir. Hem çok pratik hem de çok lezzetlidirler. Gelelim bu tatlının nasıl yapıldığına;

Milföy tatlıları
Milföy tatlıları

Milföy Tatlısı Tarifi

Kolay milföy tatlıları için öncelikle milföy hamurumuzun olması gerekmektedir. Herhangi bir marketten milföy hamurunu alalım ve tatlımızı yapmaya başlayalım. Öncelikle kolay milföy tatlımızın içerisinde kullanacağımız malzemelerden başlayalım.

Kolay Milföy Tatlısı İçin Malzemeler

  • Milföy hamuru
  • 2 su bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı un
  • 1 yemek kaşığı nişasta
  • 4 yemek kaşığı şeker
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 paket vanilya

Milföy tatlısı hazırlanışı;

Öncelikle dikdörtgen şeklinde olan milföy hamurlarını 4 cm olacak şekilde kare bir biçimde bir bıçak yardımı ile kesiyoruz. Minik kareler elde ettikten sonra bu kareleri https://www.ews.com.tr/ews-32-cm-mor-renk-granit-firin-tepsi adresinden alabileceğiniz fırın tepsimiz  içerisine yağlı kağıt yerleştirdikten sonra kare şekilde kesmiş olduğumuz milföy hamurlarını bu tepsi üzerine diziyoruz ve önceden 180 derece ısıttığımız fırına koyuyoruz. Yaklaşık 15 dakikada pişebilir, fakat çabuk pişen bir hamur olduğu için sürekli kontrol etmemiz gerekmektedir. Kare şekilde kestiğimiz milföyler piştikten sonra kabaran milföy hamurlarını ikiye ayırıyoruz içerisine hazırlayacağımız harcı ekleyeceğiz;

EWs 32 cm Mor Renk Granit Fırın Tepsi
EWs 32 cm Mor Renk Granit Fırın Tepsi

Kolay milföy tatlısı iç harcı;

Derin bir tencere içerisine 2 su bardağı sütü ekliyoruz,1 yemek kaşığı unu koyduktan sonra topaklanmaması için güzel bir şekilde çırpıyoruz. Malzemelerin üzerine 1 yemek kaşığı nişasta ,1 paket vanilyayı da ekleyerek çırpmaya devam ediyoruz. 4 yemek kaşığı şeker ve 1 yemek kaşığı tereyağını da ekleyerek kısık ateşte pişirmeye ve çırpmaya devam ediyoruz. Muhallebi kıvamını aldığında altını kapatabiliriz.

Kolay milföy tatlısı
Kolay milföy tatlısı

İkiye böldüğümüz milföy hamurlarının içerisine hazırladığımız harçtan belli bir miktar koyarak diğer parçasını üzerine kapatıyoruz. Tüm milföyleri bu şekilde hazırladıktan sonra üzerine pudra şekeri ile süslüyoruz bu pratik tatlıyı yaklaşık 20-25 dakikada hazırlayabilirsiniz hem pratik hem de lezzetli.

Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here