Limonlu Kek Tarifi

0
276
Limonlu Kek Nasıl Yapılır?
Limonlu Kek Nasıl Yapılır?

Limonlu kek herkes tarafından sevilen, oldukça hafif ve pratik tatlılardandır. Yapması çok keyifli olan bu tarif aynı zamanda oldukça besleyicidir. Mutfaktaki malzemelerinizle kolaylıkla yapabileceğiniz, sevdiklerinize ve misafirlerinize sunabileceğiniz lezzetli yiyecekler arasındadır. Çay ve kahve eşliğinde de güzel bir keyif yapabilirsiniz.

Limonlu Kek
Limonlu Kek

Limonlu Kek Malzemeleri

  • 3 tane yumurta
  • 170 gram şeker (1 su bardağı)
  • 200 ml. süt (1 su bardağı)
  • 100 ml. sıvı yağ (1 çay bardağı)
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilin
  • 325 gram un (2,5 su bardağı)
  • 1 tane limon

Limonlu Kekin Yapılışı

Limonlu kek tarifi yapması kolay ve hiçbir riski bulunmayan bir tariftir. Şeker ve yumurtanın çırpılması ile işe başlanır. Çırpılan yumurta şekeri emdikçe kabarmaya ve köpükleşmeye başlar. Limonun kabuğunu rendeleyerek ufak hale getirmeniz gerekir. Daha sonra, suyu da bu kabuklarının içine sıkılabilir. Yumurta karışımı krema gibi olduktan sonra sütü, sıkılan limon suyunu, rendesini, sıvı yağı ve vanilyayı ekleyerek çırpmaya devam etmek gerekir. Bir kasede un ile kabartma tozu çatal yardımıyla karıştırılır. Böylelikle katı malzemelerin karışması sağlanır. Yumurtalı harca un dökülerek, tekrar çırpılır.

Limonlu Kek Tarifi
Limonlu Kek Tarifi

Önemli Noktalar

Kek malzemelerinin hepsinin, özellikle yumurtanın oda ısısında olduğundan emin olun. Soğuk yumurta, oda ısısındaki yumurta kadar kabarmaz. Fırına atılan ürünleri kontrol etmek için sürekli kapağını açmak yanlıştır; özellikle ilk andan, 30 dakika sonraya kadar beklemeniz gerekir. Açılan kapak dışarı hava kaçmasına neden olur.

Limonlu Keki Fırınlama

Hazırladığınız harcı, özel kek kalıplarına dökerek fırınlamanız gerekir. Bu kapları, önce katı yağla yağlayıp sonra karışımı dökmeniz tavsiye edilir. Fırın yaklaşık 170 dereceye ayarlı olmalıdır. Kek fırına atıldıktan 40-45 dakika sonra pişmiş olacaktır.

Limonlu Kekin Sunumu

Kolay limonlu kek tarifi için dilerseniz pudra şekeri, Hindistan cevizi gibi tat katan malzemeler satın alarak sunum yaptığınız zaman üzerine dökebilirsiniz.

Kolay Limonlu Kek Tarifi
Kolay Limonlu Kek Tarifi

Fırından çıkartılan kekin hemen kesilmeye çalışması büyük bir yanlışlıktır. Çünkü kek soğumamıştır ve alacağı darbeler onu hamur kalmaya itebilir. Bu yüzden kek kalıbını düz bir tepsiye ters çevirip, üzerine nemli bir bez örterek daha hızlı soğumasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here