Limon Reçeli Tarifi

0
287
Limon reçeli tarifi
Limon reçeli tarifi

Malzemeler

  • 8 adet limon
  • 4 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su

Hazırlanışı

Limon reçeli yapımı için limonlar bir gece önceden soğuk su dolu bir kapta bekletilir. Böylece limonlar yarın sabahki kabuk soyumunda yeterince yumuşak kıvamdadır. Soyulmuş limonlar sekiz eşit parçaya bölünür. Kenarda tutacağınız kabın içerisine limonlar ve şeker ilave edilir. Bu sırada limon kabukları kısık ateşte haşlanıp 10 dk beklenir ve süzgeç yardımıyla süzülür. Sonrasında önceden kenarda bekletilen limon ve şeker karışımına su eklenir ve 15 dk kısık ateşte tencerede pişirilir. Karışımın kaynadığından emin olunur ve limon kabukları ilave edilerek 30 dk kaynatmaya devam edilir. Belirlenmiş süre dolduğunda ocak kapatılır.

Limon reçeli yapımı
Limon reçeli yapımı

Servis

Limon reçeli sunumu için hoş küçük kaseler kullanılır. Kaselerle zıt renk tercih edilen tepsinin üzerine ufak daireden oluşan bir dantel konulur. Dantel üzerin kase içerisinde reçel ılık olacak şekilde ileve edilir. Tepsinin üzerine kasenin misafirin bakış açısına göre sol tarafında olacak şekilde bir orta boy gümüş tatlı kaşığı konulur. Tepsi üzerine misafirin bakış açısına göre sağ tarafta olacak şekilde taze soyulmuş sert limon kabuğu halkalarından üç ya da dört tane konulur. Sert limon kabuklarının altına gümüş renkli peçeteler ikiye katlanmış şekilde konulmalıdır.

Limon reçeli
Limon reçeli

Püf noktalar

Limon reçeli tarifi çok uzun olması amacıyla https://www.ews.com.tr/ews-cam-kavanoz-4-5lt adresinden bulabileceğiniz cam kavanozda saklanmalıdır. Reçelin hazırlanış aşamasında elde edilen parçaların birbiriyle eş büyüklükte olması kıvam ve estetik açısından önemlidir. Reçelin kıvamına ayar vermek için; bir tatlı kaşığı yardımıyla ondan alınan miktar cam bardağa konulur üç dakika bekletilir ve sonucunda gözlemlenen katılığa göre karar verilir.

EWs cam kavanoz 4,5lt
EWs cam kavanoz 4,5lt

Faydaları

Reçelin içerisinde bulundurduğu şeker hızlı bir şekilde kan akışına etki ederek vücut enerjisini en üst düzeye çıkarır. Kabızlığı önler. Günlük C vitamini ihtiyacınızı %95 oranında karşılar. C vitamini içeriğinden dolayı soğuk algınlıklarının önlenmesinde ve tedavisinde doğrudan yardımcı etkileri vardır. Yaraların erken iyileşmesine olanak sağlar. Metabolizma hızını artırarak vücut direncini artırır. Sindirim sistemini hızlandırarak bağırsak florasını artırması sonucunda kabızlığı engeller.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here