Kolay Dondurma Tarifi

0
277
Evde Kolay Dondurma Nasıl Yapılır?
Evde Kolay Dondurma Nasıl Yapılır?

Sıcak günlerde hem sıcaktan kurtulmak hem de lezzetli şeyler yemek isterseniz bu isteklerinizi karşılayabilen en hoş tatlılardan biri olan dondurmayı evinizde kolay bir şekilde nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir. Soğukluğu ve muhteşem tadıyla yardımınıza koşacak ev yapımı kolay dondurma tarifi ile sıcak günlerinizi cennete çevirmeniz çok kolay ve de eğlenceli olacaktır. Zevkleriniz ve damak tadınız doğrultusunda istediğiniz gibi meyve veya sos eklemeleri yapabileceğiniz evde kolay dondurma yapımı sıcak günlerde yemeyi bırakamayacağınız ve sürekli hazırlayacağınız en tatlı arkadaşınız olacaktır. Evinizde yapabileceğiniz bu kolay tarif ile aileniz ya da arkadaşlarınızla geçireceğiniz özel zamanlara tat katacak ve mutluluğunuzu kat ve kat arttıracaksınız.

Kolay Dondurma Tarifi
Kolay Dondurma Tarifi

Kolay Dondurma İçin Gerekli Malzemeler

  • 4 su bardağı süt
  • 3 su bardağı şeker
  • 3 yumurta sarısı
  • 150 gram süt kaymağı
  • 1 tatlı kaşığı vanilya özütü
  • 1 rendelenmiş limon kabuğu

Kolay Dondurma Yapımı

Derin tencerenizin içine sütünüzü koyup, kısık ateşte 10 dakika kadar ısıtınız. Daha sonra sütünüzün kaymağını ayrı bir kaba koyarak, derin dondurucuda soğumaya bırakınız.

Isınan sütünüzün içine toz şekerinizin yarısını ilave edip eriyene kadar iyice karıştırınız. Şeker eridikten sonra vanilya özütünü de karışıma ekleyip karıştırınız ve kaynadıktan sonra karışımı ocaktan alınız.

Evde Kolay Dondurma Yapımı

Ardından başka bir kaba toz şekerinizin kalan yarısını ve yumurta sarılarını da koyup mikser yardımıyla iyice karıştırınız ve şekerlerin iyice eridiğinden emin olunuz. Toz şeker eridiğinde kaynamış süt karışımınızı içine yavaş yavaş ekleyiniz ve iyice karıştırınız.

Bu işlemlerin ardından tüm karışımınızı orta ateşte kaynatınız, kaynadıktan sonra iyice soğuması için su dolu bir kabın içine oturtup karıştırmaya devam ediniz. Karışımınız soğuduğunda içine dondurucuda soğuttuğunuz kaymağı ekleyip karıştırmaya devam ediniz. Karışım homojen hale geldiğinde rendeyle rendelediğiniz limon parçalarını da ekleyebilirsiniz.

Karışımınızı cam bir kaba alıp dondurucuda soğumaya bırakınız. Yaklaşık 5 ya da 6 saat soğumaya bırakacağınız bu karışımı birkaç defa olmak üzere karıştırınız.

Kolay Dondurma
Kolay Dondurma

Tüm bu aşamaların ardından aileniz ya da arkadaşlarınız ile afiyetle yiyebileceğiniz harika ve evde kolay dondurma yapımı bitmiş olacaktır. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here