Kırmızı Soğan Turşusu Tarifi

0
345
Kırmızı Soğan Turşusu Nasıl Yapılır?
Kırmızı Soğan Turşusu Nasıl Yapılır?

Kırmızı soğan, görüntüsü ve tadıyla insanlara farklı lezzetler sunan sebzeler arasındadır. Beyaz soğan kadar acı olmayan tadı sayesinde severek yenen kırmızı soğan, farklı amaçlar için kullanılabilir. Özellikle salatalarında daha farklı tat arayanlar mutlaka kırmızı soğan turşusu denemelidir. Oldukça pratik ve kolay tarife sahip olan bu içerik, salatalarınıza renk katacaktır.

Kırmızı Soğan Turşusu
Kırmızı Soğan Turşusu

Kırmızı Soğan Turşusu Malzemeleri

  • 130 gram kırmızı soğan (yaklaşık 2 adet)
  • 100 ml. elma ya da üzüm sirkesi (yaklaşık 1 çay bardağı)
  • 1 tatlı kaşığı turşu kurmak için tuz
  • 5 gram şeker (yaklaşık 1 çay kaşığı)
  • 15 gram tane karabiber (yaklaşık 1 tatlı kaşığı)
  • 15 gram kişniş tohumu (yaklaşık 1 tatlı kaşığı)
  • Ekşilik katmak isterseniz, birkaç dilim limon
  • Kaynayıp soğumuş su

Malzemelerin Hazırlanışı

Turşuyu yapmaya başlamadan önce, halledilmesi gereken birkaç ufak nokta vardır. Bunlara hazırlık aşaması da denebilir. Turşunun esas malzemesi olan kırmızı soğanları, güzelce soyup yıkadıktan sonra ince halkalar şeklinde doğramalısınız.

Bu halkaların kıl kadar ince olmasına gerek yoktur; bir tava yemeği yaparken kolaylıkla pişebilecek kalınlıkta doğramanız yeterlidir. Siz soğanları doğrarken bir yandan da suyun kaynayıp soğuması gerekmektedir. Kırmızı soğan turşusu tarifi yapmak için hazırlıkları tamamladıktan sonra kurulumuna geçilir.

Kırmızı Soğan Turşusu Tarifi
Kırmızı Soğan Turşusu Tarifi

Gerekli Kavanozun Temini

Turşuyu kurarken cam kavanoz kullanmaya dikkat edin. Kapağını sıkıca kapatabileceğiniz bir kavanoz kullanmalısınız. 500 ml. olarak ayarlanmış bu tarifi dilerseniz iki farklı kavanoza bölerek de uygulayabilirsiniz.

Tarifin Uygulanması

Kırmızı soğan turşusu yapımı için soğanları kavanozun dibine yerleştirmelisiniz. Üzerineyse, geri kalan tüm malzemeleri, sirke, tuz, şeker, karabiber, kişniş ve limonu eklemelisiniz. Bütün malzemeleri eklediğinize emin olduktan sonra üzerine, ağzına kadar dolacak şekilde su doldurmalısınız. Suyu doldurup kapağını sıkıca kapattıktan sonra iyice eşit yayılmasını sağlayın ve eğer ihtiyacınız varsa biraz daha sudan ekleyin.

Kırmızı Soğan Turşusu Yapımı
Kırmızı Soğan Turşusu Yapımı

Turşunun Saklanması

Turşunuz, rengini salana kadar soğuk bir ortamda beklemelidir. Buzdolabı bunun için en ideal ortamdır. Buzdolabında sürekli gözünüzün olduğu bir yere yerleştirirseniz, renk alıp almadığını da rahatça görebilirsiniz. Dolapta renk alan turşunuz, kullanıma hazırdır. Salatalarınızı, kısırlarınızı bu turşuyla süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here