Kayısı Tatlısı Tarifi

0
248

Yemeklerimizden sonra eski örf ve adetlerimizden olan tatlı yeme kültürü küçük büyük genç yaşlı demeden hemen hemen her kesimin olmasa olanlarındandır. Bu nedenle bizde arkadaşlarımızla, ailemizle ve akrabalarımızla yemekten sonra çayın yanında güzel bir tatlı yemek isteriz hem yapımıyla kolay olan hem de gönül rahatlığıyla misafirlerimize ikram edebileceğimiz kayısı tatlısı tatlı tercihimizde seçebileceğimiz güzel ve fazla masraf istemeyen malzemelerine rahatlıkla ulaşabileceğimiz yapımı pratik tatlılardan biridir.

İşte bu pratikliğiyle ve kolaylığıyla damaklarda tat bırakan tatlının tarifini size gönül rahatlığıyla tarif edebilir ve bu tarifi öğrenip uyguladıktan sonra sizde gönül rahatlığıyla çevrenizdeki tatlı severlerle paylaşabilirsiniz.

Kayısı tatlısının tarifi ise;

Suyun içerisinde güzelce yıkayıp tozlarından ve kirlerinden arındırdığımız kayısılarımızı bir gün öncesinden suda bekleterek şişmesini ve yumuşamasını sağladıktan sonra içerisinde kaldığı suyu farklı bir tencereye koyup, şeker ilave ettikten sonra kaynatıp kayısılarımızı içine koymalı ve kısık ateşte kaynatmaya devam etmeliyiz.

Şekerli su içerisinde belli bir süre kaynayan kayısılarımızı çıkardıktan sonra içerisine soğumasını beklemeliyiz. Soğuduktan sonra aralarına ceviz veya kaymak ilave ettikten sonra misafirlerinize gönül rahatlığıyla servis yapabiliriz. Malzemelerini misafirlerinizin sayısına göre ayarlayınız. Aşağıda 2 kişilik tatlı malzemesini size sunuyoruz;

Kullanılacak malzemeler ise;

  • 250 gr kayısı
  • 2 bardak su
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • 200 gr ceviz veya kaymak

AFİYET OLSUN.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here