Kayısı Reçeli Tarifi

0
342
Kayısı Reçeli Tarifi
Kayısı Reçeli Tarifi

Kayısı reçeli sabah kahvaltılarını süsleyen bir kahvaltılık olmuştur. Sabah kahvaltılarında genellikle reçeller çok fazla tercih edilmektedir. Bu reçellerden biri kayısı reçeli olurken kahvaltınızı çeşitli hale getirmektedir. Peki, nasıl yapılır kayısı reçeli diyorsanız çok basit bir yapımı olduğunu bilin.

Kayısı Reçeli Malzemeleri

  • 1 kilogram kayısı
  • 1 kilogram şeker
  • 1 çay kaşığı limon tuzu

Kayısıların yeterince olgun olması reçelinizin tadı bakımından daha iyi olacaktır. Kayısı tadını daha fazla alabilirsiniz ve suyuna da tadı daha fazla karışmış olur.

Kayısı Reçeli Malzemeleri
Kayısı Reçeli Malzemeleri

Kayısı Reçeli Hazırlanışı

Kayısı reçeli tarifi için ilk olarak kayısıları ikiye bölerek çekirdeklerini çıkartın. Geniş bir tencereye ikiye böldüğünüz kayısıları koyun. Üzerine de şekeri ilave edin. 5-6 saat arasında bu şekilde kapağı kapalı olarak bekletin. Böylece kayısılarınızın sulanmasını ve şekeri daha iyi yemesini sağlayacaksınız. O yüzden geceden tencereyi hazırlamanız daha iyi olaraktır. Daha sonra tencerenizi ocağa alabilirsiniz. Kısık ateşte yavaş yavaş pişirin. Altını kapatmadan 10 dakika öncesinden limon tuzunu ekleyin. Reçelinizi nasıl seviyorsanız o kadar pişirmelisiniz. Eğer koyu bir reçel seviyorsanız daha fazla pişirmeniz gerekmektedir. O yüzden ne kadar pişmesi gerektiğini siz kendiniz ayarlamalısınız. Sıcak halde kavanozlara koyabilirsiniz. Kapaklarını da güzelce kapattığınızda istediğiniz zaman açıp afiyetle yiyebilirsiniz.

Kayısı Reçeli Püf Noktaları

Kayısı reçeli yapımı püf noktalarını okuyarak reçelinizin tadını ve görüntüsünü daha iyi yapabilirsiniz. Reçelinizin tadını daha yoğun almak için kayısılarınız daha olgun olması gerekir. Olgun bir kayısı daha çok tatlı hissedilir ve yumuşak olduğu için kolay erir. Böylece reçeliniz daha tatlı ve kayısı tadı daha çok hissedilir. İkinci olarak kayısıların üzerinde şekeri ne kadar çok bekletirseniz o kadar güzel bir kayısı reçeli elde edebilirsiniz. Genel olarak reçellerin köpüklenmesi sorun oluşturur. Canlı bir reçel görüntüsünden uzaklaştırır. Reçelinizin köpüklenmesini istemiyorsanız ve daha canlı bir görünüm istiyorsanız içerisine biraz tereyağı atabilirsiniz. Eğer reçelinizdeki kayısıların yumuşak kıvamlı olmasını istemiyorsanız daha sert kayısılar kullanarak da yapabilirsiniz. Bu sefer 2’ye bölerek değil küçük küçük küp şeklinde doğrayarak yapabilirsiniz.

Kayısı Reçeli Püf Noktaları
Kayısı Reçeli Püf Noktaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here