Kabak Tatlısı Tarifi

0
320
Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?
Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Genelde kış aylarında tüketilen ve her derdinize deva olabilecek lezzettir kabak tatlısı. Toplumun büyük kesiminin beğendiği ve faydalarının saymakla bitirilemeyeceği ağızları sulandıran bu tatlı, kalori olarak da diğer tatlılardan daha düşüktür.

Kabak Tatlısı
Kabak Tatlısı

Kabak Tatlısının Yapımında Gerekli Olan Malzemeler  

  • Orta büyüklükte bal kabağı (yaklaşık 2 kg olması yeterlidir.)
  • Dövülmüş ceviz (1 su bardağı kadar yeterlidir.)
  • Toz şeker (1,5 su bardağı kadar yeterlidir.)

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kabak tatlısı tarifi işlemini anlatmadan önce işin püf noktasını belirtmek gerekir. Bunlar şu şekildedir. Kabak dilimlendikten sonra bir miktar şeker ile bir tencerede bir gece dinlendirilmeli yani bekletilmelidir.  Kabaklar pişirilirken su eklenmez ve şerbetin koyulaşması için pişirim esnasında kapak açık bırakılır.

Kabak Tatlısı Tarifi
Kabak Tatlısı Tarifi

İlk iş olarak orta büyüklükteki kabağı ince bir şekilde dilimleyip, içerisinde bulunan çekirdekleri güzelce ve temiz bir şekilde çıkartın. İnce ince dilimlenen kabağı iyice yıkayın ve 2 parmak genişlik olacak şekilde güzelce doğrayın. Geniş ve büyük bir tencere içerisine kabakları kat kat dizin ve her birinin arasına şekerler girecek şekilde üzerine şekeri güzelce serpiştirin.

Hazırlamış olduğunuz bu kabakları, bir gece tencere içerisinde ağzı kapalı olarak bekletin. Bu bekleme esnasında kabak suyunu bırakacağı için ayrıca pişirirken su konulmasına ve ilave edilmesine gerek yoktur.  Daha sonra geceden bekletilmiş olan kabağı, orta ateşte ocağa alın ve yumuşamaya başlayana kadar güzelce pişirin. Şerbetinin iyice koyulaşması için tencerenin kapağı açık bir şekilde bir süre daha pişirin.

Kabak Tatlısı Yapılışı
Kabak Tatlısı Yapılışı

Soğuduktan sonra servis tabağına alın, üzerine cevizi de ekleyip servise hazır hale getirin.  Kabak tatlısını fırında pişirerek de yumuşak ve hoş kokulu bir tatlı elde edebilirsiniz. Kabak tatlısı tarifini denenecek tatlılar listesine eklemeniz tavsiye edilir. Afiyet olsun.

Kabak tatlısı tarifi olarak basit bir tarif ile tencerede pişirilme şekli verildi. Ancak, isterseniz bu tatlıyı yani kabak tatlısını fırında pişirerek de elde edebilir ve aynı lezzetti elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here