İnegöl Köfte Tarifi

0
337
İnegöl Köfte Nasıl Yapılır?
İnegöl Köfte Nasıl Yapılır?

110 seneden beri Türk mutfağını taçlandıran İnegöl köfte, kuzu ve dana eti beraber kullanılarak yapılır ve oldukça lezizdir. Genellikle silindir şeklinde yapılan bu köftenin tarifinde dikdörtgen şeklinde yapılışına değindik. Ancak isterseniz tabii ki siz de İnegöl köftenin orijinal haline uyum sağlayarak silindir şeklinde yapabilirsiniz.

İnegöl köfte tarifi başlıklı yazımızda 30 adet İnegöl köfte yaklaşık 40-50 dakika içerisine servise hazır hale gelmiş durumda olacaktır. İlk önce İnegöl köfte yapılması için edinilmesi gereken malzemeleri belirtmek istiyoruz.

İnegöl Köfte Tarifi
İnegöl Köfte Tarifi

İnegöl Köfte İçin Gereken Malzemeler

  • 800 gram dana döş kıyma
  • 200 gram orta yağlı kuzu kıyma
  • 2 adet orta boy kuru soğan
  • 10 gram karbonat
  • 10 gram tuz

İnegöl Tarifi Yapılışı

800 gram dana döş ve 200 gram orta yağlı kuzu kıymayı karıştırma kabını koyun. Kıymaya 1’er tatlı kaşığı tuz, 2 adet rendelenmiş kuru soğan ve karbonatı da eklemenizin ardından karışım macunumsu bir kıvama gelinceye kadar yaklaşık 15 dakika kadar iyice yoğurun.

İnegöl Köfte Yapılışı
İnegöl Köfte Yapılışı

Hazırlamış olduğunuz köfte harcının üzerini kapatın (streç film) ve en az 3 saat kadar buzdolabında beklemeye bırakın.

Pişirme işlemine başlamadan önce köfte harcını dolaptan çıkarın ve üstüne yağlı kağıt koyarak merdane yardımı ile dikdörtgen biçiminde açın. Pişirme kağıdını üzerinden çıkarın, keskin bir bıçak vasıtasıyla uzun ince şekilde dikdörtgenler kesin.

Ocağın altını orta ateşte açın ve kızgın bir tavada ters yüz ederek iyice kızartın. Ardından sıcak bir şekilde yiyebilir ya da servis edebilirsiniz, afiyet olsun.

İnegöl Köfte Servis Önerisi

İnce uzun formuna alışık olduğunuz köfteleri isteğinize göre yuvarlaklar şeklinde de hazırlayabilirsiniz. Buna bağlı olarak elbette köftelerin adet sayısı da köftelerin büyüklüklerine göre değişiklik gösterebilir. İsteğinize göre İnegöl köftenizi sumak ilavesi ile hazırlanan soğan salatası ya da piyaz eşliğinde servis edebilir ya da afiyetle tüketebilirsiniz.

İnegöl Köfte
İnegöl Köfte Servis Önerileri

İnegöl Köfte Püf Nokta

İnegöl köftesinin lezzetindeki sırrın az miktarda kullanılan böbrek yağının payının çok büyük olduğu bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here