Höşmerim Tarifi

0
326
Höşmerim Nasıl Yapılır?
Höşmerim Nasıl Yapılır?

Balıkesir yöresine ait, Evliya Çelebi’nin de Seyahatname eserinde ele aldığı bir tatlı olan bir nevi “peynir helvası” denilebilen enfes bir özgün lezzet, höşmerim tatlısı pek bilinmese de oldukça leziz bir tatlıdır. Höşmerim tatlısı tarifi yapılışı bakımından aşağıdaki listede belirttiğimiz üzere basit aşamalardan oluşmaktadır ve çok basittir.

Höşmerim Tatlısı
Höşmerim Tatlısı

Höşmerim tarifi son zamanlarda yeni tat arayan, yemekten sonra ailesine veya arkadaşlarına leziz bir tatlı keyfi sunmak isteyen ev hanımları tarafından çokça tercih edilmektedir. 5 kişilik höşmerim tatlısı yaklaşık 1 saat içerisinde servise hazır hale gelmiş durumda olacak ya da afiyetle yemenizi bekliyor olacaktır. Yazımızda gerekli malzemeler ve yapılış listesinin haricinde yapılış esnasında dikkat edilmesi gereken püf noktalara ve servis önerilerine de değindik. Bu hususta, bu maddeleri de dikkate alarak höşmerim tatlısını yapmanız, tatlınızı daha lezzetli hale getireceği şüphesiz.

Höşmerim Tarifi
Höşmerim Tarifi

Höşmerim İçin Malzemeler

  • 1 litre süt
  • 1/2 tatlı kaşığı peynir mayası
  • 1 su bardağı irmik
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 1 adet yumurta sarısı

Servisi İçin;

  • 1 çay kaşığı toz tarçın

Höşmerim Tatlısı Yapılışı

İrmiği ve toz şekeri farklı bir kapta harmanlayın.

Eğer mümkün ise pastörize olmayan doğal sütünüzü, serçe parmağınızın dayanabileceği bir sıcaklık seviyesine getirin. (Sütün parmağınızı yakmayacak derecede ılık olması gerekmektedir.)

Ilık sütünüze peynir mayasını katarak kapağı kapalı tencerede 10 dakika kadar bekletin.

İrmik ve toz şeker karışımıyla birlikte son olarak yumurtanın sarısını ilave etmenizin ardından tencereyi ocağa koyun.

Tatlı karışımınızı ocağın altını kısık ateşe ayarlayarak kaynatmaya bırakın. Dibinin tutmaması adına tahta kaşıkla devamlı karıştırın.

Höşmerim Tatlısı Tarifi
Höşmerim Tatlısı Tarifi

Höşmerim Tatlısı Yapılışı Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Mümkün ise taze süt kullanmaya çok özen gösteriniz. Derin bir tencereye aldığınız sütünüzü, ocağınızın altını kısık ateşe ayarlayarak hafif ılıtın. Dibinin tutmaması adına tatlı karışımınızı devamlı karıştırarak pişirin.

Höşmerim Tatlısı Servis Önerisi

Servis önerisi; isteğinize göre toz tarçınla ve ceviz kırıklarıyla süsledikten sonra sevdiklerinize gönül rahatlığı ile servis edebilir ya da afiyetle tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here