Hindi Sote Tarifi

0
160
Hindi Sote Nasıl Yapılır?
Hindi Sote Nasıl Yapılır?

Çoğumuzun pek sık olarak yapmadığı bir yemektir hindi sote. Hatta etli yemek denilince aklımıza ilk olarak kırmızı et veya tavuk eti gelir. Ancak bazen kırmızı ete ve tavuğa göre daha çok protein ve daha az yağ barındırması nedeni ile lezzet konusunda da çok lezzetli bir yemek olarak denenebilir. Hatta diyeti bozmak istemeyen kişilerin daha hafif olması nedeni ile tercihlerinde ilk sıradadır. Kolaylıkla da yapılabilir.

Hindi Sote
Hindi Sote

Hindi Sote İçin Gerekli Malzemeler

  • Hindi göğüs parçası (yaklaşık 400 gram yeterlidir.)
  • Kırmızı kapya biber (2 adet yeterli olacaktır.)
  • Yeşilbiber (1 adet yeterlidir.)
  • Kuru soğan (Büyük boy olacak, 2 adet yeterlidir.)
  • Soya sosu (2 yemek kaşığı yeterlidir.)
  • Köri (1 çay kaşığı yeterlidir.)
  • Sarımsak (1 diş yeterlidir.)
  • Karabiber (1 çay kaşığı)
  • Sıvı yağ (2 veya 3 yemek kaşığı yeterlidir.)

Hindi Sote Nasıl Yapılır?

Hindi sote tarifi yapmadan yapışmaz yüzeyli bir tava mutfağınızda bulunmalıdır.

Hindi Sote Tarifi
Hindi Sote Tarifi

İlk iş olarak 2 adet soğanın kabuklarını soyun ve soğanı ince ince olacak şekilde güzelce doğrayın.  Daha sonra elinizde bulunan 2 adet kırmızı kapya biber ve 1 adet yeşilbiberin iç kısımlarında bulunan tohum kısmını çıkartın ve biberlerinizi de julyen olacak şekilde güzelce doğrayın. Yaklaşık 400 gram olan hindi göğüs parçası eti de küp küp olacak şekilde doğrayın.

Yapışmaz yüzeyli tavanın içerisine sıvı yağı ekleyin. Sonra tavayı kısık ateşe alın. Kısık ateşe aldığınız tavanın içerisine hindi göğüs etini alarak yavaş yavaş sotelemeye başlayın.

Hindi Sote Yapılışı
Hindi Sote Yapılışı

Sotelenen hindi etlerinin üzerine ince ince kıydığınız soğanları ekleyin. Bu şekilde birkaç dakika daha soteledikten sonra üzerine biberleri de ekleyerek sotelemeye devam edin.  Bütün malzemeler güzelce iç içe girip sotelenince içerisine iki yemek kaşığı soya sosunu ve baharatları ilave edin. Zevkinize ve isteğinize göre son olarak tuz da ilave ederek ocaktan indirin.

Dilerseniz üzerine de bir miktar susam serperek, afiyetle servis edebilirsiniz. Hindi sote nasıl yapılır kısaca anlatmaya çalıştık. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here