Hindi Etli Yemek Tüyoları

0
328
Hindi eti
Hindi eti

Hindi Eti Marinesinin Püf Noktaları

Hindi etli yemek yapmanın ilk aşaması etin başarılı bir marine işleminden geçmesidir. Hindi, sert ve kuru bir et yapısına sahiptir. Bu sebeple limon yardımı ile sertliği, yağ yardımı ile kuruluğu giderilir.

Hindi etli yemek
Hindi etli yemek

Malzemeler

  • İki adet orta boy limon
  • Bir adet limonun kabuğu
  • İki yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

İki adet limonun suyu sıkılır. Bir adet limonun kabuğu rendelenir. İki yemek kaşığı zeytinyağı ile limon suyu ve kabuklar bir kapta karıştırılır. Hindi etleri kabın içine alınır ve her yeri iyice soslanır. Herhangi bir pişirme işlemine geçmeden önce otuz dakika marine edilir.

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları

Hindi etli yemek tüyoları içerisinde hindinin pişirme süresi basit bir formüle dayalıdır. Hindi daha marine edilmeden tartılır. Çıkan kilogram, otuz dakika ile çarpılır. Yani her bir kilo hindi eti için, otuz dakika pişirme süresi gerekir. Hindiyi pişirebileceğiniz fırın tepsi modelleri için https://www.ews.com.tr/ews-32-cm-krem-rengi-granit-firin-tepsi adresini ziyaret edebilirsiniz.

EWs 32 cm Krem Rengi Granit Fırın Tepsi
EWs 32 cm Krem Rengi Granit Fırın Tepsi

Hindi Eti Renginin Püf Noktaları

Hindi sofraya geldiği zaman herkesin görmeyi isteyeceği türden aşırı kırmızı bir renk gerekir. Bunun için uygulanan farklı yöntemler vardır. Birincisi hindiyi fırına vermeden önce ketçap ve biber salçası ile renklendirmek. İkinci yöntem ise hindi piştikten sonra fırından çıkarılınca üzerine ayva marmelatı sürmektir. Bu yöntem alışılagelmişin dışındadır. Ayva marmelatı tercih edilirse sıradan bir lezzetin de dışına çıkılmış olur. Üçüncü bir yöntemse ketçap ve salça ile hazırlanan hindi süsleme sosunu pişirme sırasında da ara ara tazelemektir. Yarım saat aralıklarla hindi fırından çıkarılır ve tekrar soslanıp fırına verilir. Böylece kat kat sürülen ve daha iyi renklenen bir hindi elde edilir.

Hindi etli yemek tüyoları
Hindi etli yemek tüyoları

Lezzetli Hindi Etinin Püf Noktaları

Hindinin daha çıtır olması için zeytinyağı yerine bitkisel margarin ya da tereyağı kullanılmalıdır. Daha yumuşak olması için zeytinyağı ya da ayçiçek yağı kullanılmalıdır. Etin yoğun kokusunu bastırmak için iç pilavı hazırlanırken çok çeşitli ve bol baharatlı bir pilav hazırlanmalıdır. Yenibahar, karabiber mutlaka kullanılmalıdır. Hindinin marine sosuna ve pişirmede üzerine konulan biberiye ve defne hoş koku sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here