Havuç Reçeli Tarifi

0
320
Havuç reçeli
Havuç reçeli

Malzemeler

  • 5 adet havuç
  • 4 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su
  • 3 adet çubuk tarçın
  • Bir limonun suyu

Hazırlanışı

Havuç reçeli yapımı için kabukları soyulan havuçlar küp şeklinde ince ince dilimlenir. Sonrasında bir kapta havuçların üzerine belirlenen miktarda toz şeker ilave edilir ve bir kenarda yarım saat bekletilir. Bekleme süresi son bulduğunda karışım işlem kolaylığı için tercih edilecek derin bir tencereye ilave edilir. Ocağın altı kızılmış olmak koşulu ile 35 dakika böylece sürekli karıştırılarak pişirilen karışıma su ilave edilir. Bu şekilde karıştırılma bırakılır ve tencerenin kapağı yarım kapatılır. Bu sırada ocağın altı açılır ve 15 dakika pişirime devam edilir. Ocağı tamamen kapatmaya üç dakika kala limon suyu ve tarçın ilave edilerek tencerenin ağzı tamamen açık olacak şekilde üç dakika pişirim devam ettirilir. Pişirme sonlandırıldıktan 20 dakika sonra karışım cam kavanoza alınır ve buzdolabının kapağında muhafaza edilir.

Havuç reçeli yapımı
Havuç reçeli yapımı

Servis

Havuç reçeli sunumu için küçük kaseler kullanılır. Kaselerle aynı renk taşıması tercih edilen tepsinin üzerine ufak dairelerden oluşan bir dantel konulur. Dantel üzerinde kase içerisinde reçel ılık olacak şekilde ilave edilir. Tepsinin üzerine misafirin görüş açısına göre sol tarafta  ve sapı aşağı tarafta olacak şekilde, https://www.ews.com.tr/demoonji-gumus-ivory-89-parca-paslanmaz-celik-12-kisilik-catal-bicak-seti adresinden ulaşabileceğiniz gümüş bir çatal konulur. Tepsi üzerine misafirin bakış açısına göre sağ tarafta olacak şekilde taze soyulmuş ve sert havuç kabuklarından beş altı halka konulur. Sert havuç kabuklarının altına kırmızı, siyah veya turuncu renkli peçeteler ikiye katlanmış şekilde konulur.

Demoonji gümüş ivory 89 parça paslanmaz çelik 12 kişilik çatal bıçak seti
Demoonji gümüş ivory 89 parça paslanmaz çelik 12 kişilik çatal bıçak seti

Püf noktalar

Havuç reçeli tarifi çok uzun olması amacıyla cam kavanozda muhafaza edilmelidir. Reçelin hazırlanış aşamasında elde edilen havuç kübik parçalarının mümkün olduğu kadar birbiriyle aynı büyüklüğe sahip olması estetik ve kıvam açısından çok önemlidir.

Havuç reçeli tarifi
Havuç reçeli tarifi

Faydaları

Günlük C Vitamini ihtiyacının %90’ını ve A Vitamini ihtiyacının %80 ini karşılar. Bağışıklık metabolizmasını güçlendirerek soğuk algınlığında ve gripte tedavi ediciliğe katkı sağlar. Karışımın içerisinde yüksek oranda şeker bulunmasından dolayı kan akış hızı artarak enerji seviyesi doruk yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here