Gavurdağı Salatası Tarifi

0
375
Gavurdağı salatası malzemeleri
Gavurdağı salatası malzemeleri

Gavurdağı salatası tarifi çok sayıda kişi tarafından merak ediliyor. Salatanın yapımı ve cevizin varlığı, bu salatanın özel bir salata olmasını sağlıyor. Sofraların olmazsa olmazı olan salatalarda çeşit arayanlar için Gavurdağı Salatası nasıl yapılır konulu bu makalayi yazıyoruz. Yazımızda, Gavurdağı Salatasının yapımı konusunu, oldukça basit bir şekilde anlatacağız. Tarifimizin ardından, isteyen herkes ,Gavurdağı Salatası yapabilecek ve bu lezzetli salatayla sofralarını şenlendirecek.

Gavurdağı salatası tarifi
Gavurdağı salatası tarifi

Gavurdağı Salatası Malzemeleri

Gavurdağı salatası malzemeleri ile başlayalım. Vereceğimiz tarif 4 kişiliktir.

  • 4 Adet Büyük Boy Domates
  • 1 Adet Büyük Boy Kuru Soğan
  • 2 Adet Orta Boy Salatalık
  • 4 Adet Orta Boy Yeşil Biber
  • Yarım Demet Maydanoz
  • 5-6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
  • Yeterli Miktarda Tuz
  • 1 Tatlı Kaşığı Sumak
  • 3-4 Yemek Kaşığı Nar Ekşisi
  • 100 gram Ceviz İçi

Gavurdağı salatasına özelliğini katan yapımı ve cevizdir. Seçilen malzemeler konusunda bazı noktalara dikkat etmek gereklidir. Domateslerin olgun olması, salatanın lezzetini artıracaktır. Bunun yanı sıra, taze soğan da kullanılabilir. Ayrıca, nar ekşisi, zeytinyağı ve sumakla yapılan sos için, arzu edilirse limon suyu da kullanıabilir.  Bu arada, nar elşisi ve zeytinyağı miktarı ile sumak arzuya göre biraz artıp, azalabilir.

Gavurdağı Salatası Nasıl Yapılır?

Gavurdağı salatası nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek amacıyla yazdığımız bu makalede, tarife geçiyoruz.

Gavurdağı salatası nasıl yapılır?
Gavurdağı salatası nasıl yapılır?

Domateslerin kabukları soyulur. Küçük parçalar halinde doğranır. Salatalıklar, tercihen kabukları soyulmadan, küçük, küp küp doğranır. Bunun yanı sıra, kuru soğan ve biberler uyumlu bir şekilde doğranırlar. Bunun ardından, maydanoz ince ince kıyılır.

Gavurdağı Salatası Malzemeleri Harmanlanıyor

Gavurdağı salatası malzemeleri harmanlanıyor, küçük küçük doğranmış olan tüm malzemeler bir kase içerisinde toplanır. Salatanın tüm malzemeleri, bu kasede harmanlanır. Çeşitli salata kasesi modelleri için https://www.ews.com.tr/ews-kitchenware-akrilik-salata-kasesi-mor-2024 adresine göz atabilirsiniz.

EWs kitchenware aksilik salata kasesi mor
EWs kitchenware aksilik salata kasesi mor

Gavurdağı Salatası Sosu

Gavurdağı salatası sosu için; zeytinyağı, nar ekşisi, tuz, sumak, bir kapta karıştırılır. Bu sos, küçük küçük doğranmış ve salata kasesindeki salatanın üzerine dökülür. Salata şık bir salata tabağına alınır. Son olarak Gavurdağı Salatasına özelliğini veren ceviz parçacıkları ile süslenen, salata servis edilir. Salatanın bozulmaması için, cevizin servisten hemen önce salataya katılması gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here