Fırında Sütlü Kabak Tatlısı

0
378
Sütlü Pirinçli Kabak
Sütlü Pirinçli Kabak Nasıl Yapılır?

Sütlü kabak tatlısı, yöreden yöreye isim değişikliği gösterebilen bir tariftir. Kabak pidesi ya da sütlü pirinçli kabak olarak da geçen bu tatlı, oldukça lezzetli ve diğer kabak tatlılarından farklıdır. Sütlü kabak tatlısı nasıl yapılır sorusunun cevabı yazımızın ilerleyen bölümlerinde mevcuttur. Fırında pişmesi ve kalıp halinde kesilerek servis edilmesi, en önemli temel noktalarındandır.

Fırında Sütlü Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?
Fırında Sütlü Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 1500 gram bal kabağı
  • 1000 ml. süt
  • 65 gram pirinç (yaklaşık 1 çay bardağı)
  • 630 gram şeker (yaklaşık 3,5 su bardağı)
  • 100 gram margarin (yaklaşık 6,5 yemek kaşığı)
  • Un (kabakların etrafını kaplamak için)

Hazırlık Aşaması

Her yemek tarifinde olduğu gibi sütlü kabak yemeği tarifi de hazırlık aşamaları içermektedir. Bu aşamalardan birincisi pirinçlerin haşlanması, ikincisi kabakların doğranmasıdır. Pirinçler haşlanır. Kabaklar ne ince ne kalın olacak şekilde doğranır. Fırında sütle pişebilecek kadar kalın olmalıdır.

Doğru Tepsinin Seçilmesi

Kabak tatlısı fırında pişen bir tatlı olduğu için özellikle granit ya da benzeri dayanıklığa sahip olan tepsiler kullanılmalıdır. Tatlının en verimli şekilde gerçekleştirilmesi için atlanılmaması gereken bir noktadır. Tepsi seçildikten sonra tatlının yapımına başlanır.

Fırında Sütlü Kabak Tatlısı Yapılışı

Tatlının Yapımı

Fırında sütlü kabak tatlısı için ilk adım kesilmiş olan kabakların, ilk kat olarak tepsiye dizilmesidir. Dizilen kabakların hemen üzerine haşlanıp süzülmüş olan pirinç eklenir. Böylelikle ikinci kat bitmiş olur. Bu katın üzerine kalan kabaklar dizilerek tamamlanır. Tatlının üzerini kızartan margarin eşit şekilde dağıtılmalıdır. Üzerine de 3,5 su bardağı toz şeker serpilir.

Fırında Sütlü Kabak Tatlısı
Fırında Sütlü Kabak Tatlısı

Fırından Önce Son Dokunuşlar

Fırına girmeden önce yapılması gereken, tatlıya da ismini veren son bir adım vardır. 1 kutu sütün tepsiye yavaş yavaş ve her yerine geldiğine emin olarak dökülmesi gerekir. Böylelikle bütün kabaklar ve margarinle sütün kaynaşması sağlanır. Tepsi sallanarak sütün dağılmasına yardımcı olunur.

Tatlıyı Fırına Verme

Tatlıyı 175-180 derece aralığında pişirmek gerekir. Sık sık üzerinin kontrol edilmesi gerekir. Üzeri kızarıp altın rengine döndüğünde, bir çatal ya da bıçak yardımıyla kabakların pişip pişmediği kontrol edilir. Eğer üstü kızardığı halde kabaklar hafif çiğ kalmışsa, fırın kapatılıp içinde bir süre bekletilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here