Fırında Patates Tarifi

0
346
Fırında Patates Nasıl Yapılır?
Fırında Patates Nasıl Yapılır?

Fırında patates, herkesçe sevilen ve yapılışının kolay olmasından dolayı çok fazla tercih edilen bir lezzettir. Ayrıca her yemeğin yanına uyacak şekilde servise hazırdır. Malzeme bakımından fazla çeşide sahip değildir ve ekonomik olarak da her bütçeye uygun bir yemek türüdür. Hızlı yapılması tercih sebepleri arasına sıkça girmektedir. Uygun ve güzel fırınlanmasına göre çıtır çıtır patates cipsi kıvamında olabilir. Tepsinin büyüklüğüne göre dizilimine dikkat edilmesi gerekir.

Fırında Patates
Fırında Patates

Taze patateslerde lezzet değeri oldukça artmaktadır. Patates kızartmasına göre daha lezzetlidir. Sağlık açısından da gayet iyi bir seçenektir. Birçok yemek türü ile birlikte sunumu yapılabilir. Köfte, pilav ve kebap türündeki yemeklerin yanında gayet servise uygundur. Lezzet konusunda diğer yemekleri etkilemez, aksine lezzetlerini artıracak bir yemektir. Görünüm açısında da gayet hoş bir uyum sağlar. Sizler için hazırladığımız baharatlı fırında patates tarifi;

Fırında Patates Tarifi
Fırında Patates Tarifi

Fırında Patates Tarifi Malzemeleri

  • 1 çay kaşığı kırmızı biber
  • 2 diş sarımsak (rendelenmiş)
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 3 adet büyük patates
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı kekik

Fırında Patates Tarifi Yapılışı

Bir kase içerisine tüm baharatlar ve zeytinyağı koyulmalıdır. (Zeytinyağı, tuz, kırmızı biber, sarımsak, kekik, karabiber). Malzemelerin tamamını iyice karıştırılması gereklidir. Elma dilim olacak şekilde patatesler kesilir.

Fırın tepsisinin tabanını yağlı kağıt ile kapatılır ve patatesler üst üste olmayacak şekilde dizilir. Önceden hazırlanmış sos üzerine dökülür. Patateslerin hepsine sos gelecek şekilde sürülerek karıştırılır.

200 derecede bekletilmiş fırına tepsiyi koyarak 25-30 dakika civarlarında bekletilmelidir. Fırından gelecek güzel kokulardan da hazır olduğu anlaşılacaktır.

Güzelce servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Fırında Patates Yapılışı
Fırında Patates Yapılışı

Fırında Patates Tarifi Püf Noktası

Fırında patates tepsi içerisine tek kat ve olabildiğince serpiştirilerek dağıtılmalıdır. Aksi takdirde patateslerin bir kısmı çıtır diğerlerinin ise yumuşak olduğu görülür. Mevsiminde toplanmış taze patates kullanılıyorsa kabukları soyulmadan fırına verilebilir. Patatesler bol suyla yıkanması ve kullanılan araçların hijyen bakımından temiz olması gerekir. Tepsi için kullanılan yağlı kağıt her zaman için yeni olmalıdır. Sarı patates, tatlı olduğundan daha çok sevebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here