Fındıklı Un Helvası Tarifi

0
386
Fındıklı Un Helvası Nasıl Yapılır?
Fındıklı Un Helvası Nasıl Yapılır?

Beğenilerek yenilen tatlılar arasında olan helvalar, farklı çeşitlerde ve malzemelerle ortaya çıkartılabilir ürünler arasındadır. Özel günlerde tercih edilerek yapılan helvalar, genellikle mevlitlerde dağıtılmasıyla da bilinir. Bunun haricinde Ramazan aylarında akşam iftarları için de gayet hafif ve güzel bir tatlıdır. Fındıklı un helvası tarifi;

Fındıklı Un Helvası Tarifi
Fındıklı Un Helvası Tarifi

Fındıklı Un Helvası Malzemeleri

  • 50 gram tereyağı
  • 50 ml. sıvı yağ (yarım çay bardağı)
  • 100 gram un (1 su bardağı)
  • 170 gram şeker (1 su bardağı)
  • 300 ml. kaynar su (2,5 su bardağı)
  • Üzeri için, dövülmüş fındık içi

Şerbetinin Yapımı

2,5 su bardağı su, bir kettle ya da bir ısıtıcı yardımıyla kaynayana kadar ocakta tutulur. Daha sonra içine şeker eklenip iyice karıştırılarak, eritilir. Bu şerbet, un kavrulduktan sonra üzerine ekleyerek yedirilecek olan şerbettir. Bu yüzden şekerin tamamen eridiğinden emin olunmalıdır.

Fındıklı Un Helvası Yapılışı
Fındıklı Un Helvası Yapılışı

Un Helvasının Hazırlanışı

Fındıklı un helvası tarifi oldukça keyifli bir tariftir. Mevlitlerde ve özel günlerde yapılarak, misafirlere ikram edilebilir. İlk olarak ocağa tencere konularak başlanır. Ocağın altı orta ateşe getirilir ve içine yağ eklenir. Yağlar eriyip sıvı hale gelince, üzerine un eklenir ve tahta kaşıkla karıştırılarak kavrulmaya başlanır.

Un Helvasının Rengi

Kimi insanlar un helvasını daha az kavrulmuş ve beyaz renge çalar şekilde severken, kimileri iyi kavrulmuş severler. Kendi tercihinize göre unun rengi döndüğünde içerisine fındık ekleyerek karıştırmaya devam edin. İçindeki sıcaklık ve tencerenin sıcaklığıyla da kavrulan fındıklı un karışımının üzerine az önce hazırlanan şerbeti dökerek karıştırmaya devam edin.

Un Helvasının Katılaşması

Un helvasına şerbet eklendikten sonra kıvamı iyice cıvık hale gelir fakat ateşi aldıkça kendini toplamaya ve katılaşmaya başlar. Bu yüzden helvanın kendini iyice toplamasını sağlamalıyız, gücümüzün yetmediğinde yanımızdaki kişilerden de yardım alabiliriz.

Fındıklı Un Helvası
Fındıklı Un Helvası

Un Helvasına Şekil Verilmesi

Helvamız tamamen olduktan sonra altı kapatılarak ocaktan alınır. Çok sıcak olduğu için kenara bırakılır ve elle tutulabilir sıcaklığa ulaşması sağlanır. Dilerseniz bir kase sıvı yağ ya da su yanınıza alarak, kaşık yardımıyla un helvalarına şeklini verebilirsiniz. Servis için çeşitli katlı tabaklar kullanarak sunumuza görsellik katabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here