Erişte Tarifi

0
366
Erişte Nasıl Yapılır?
Erişte Nasıl Yapılır?

İstediğiniz sosu kullanarak enfes bir tat elde edebileceğiniz erişte tarifi, uygulaması açısından oldukça pratiktir. Edinilmesi gereken malzemeler bakımından da oldukça ekonomik olan erişte malzemelerini temin etmek için evden çıkmanız bile gerekmeyebilir. Yaklaşık 30 dakika içerisinde 2 kişilik eriştenizi aşağıda belirtmiş olduğumuz tarifi takip edip uygulayarak gönül rahatlığıyla servis edebilir, afiyetle yiyebilirsiniz. Erişte nasıl yapılır?

Erişte Tarifi
Erişte Tarifi

Erişte İçin Malzemeler

  • 300 gram un
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 30 gram ekstra sızma zeytinyağı
  • 3 adet yumurta

Erişte Tarifi Nasıl Uygulanır?

Unu tezgaha iyice eleyin ve tam ortasına yuvarlak şekilde bir delik açın. Açmış olduğunuz deliğe yumurtaları kırın. Bir çatal vasıtasıyla içten dışarı olacak biçimde yuvarlaklar çizin. Ardından unu ve yumurtayı karıştırmaya başlayın. Un ve yumurta birbirine iyice karıştıktan sonra tuz ve zeytinyağı ekleyerek yavaş bir şekilde yoğurma işlemine geçin. Hamuru homojen kıvama gelene kadar iyice yoğurun. Yuvarlak bir beze şeklinde üzerine nemli temiz bir bez veya örtü örterek tezgahta dinlendirmeye bırakın.

Erişte Yapılışı
Erişte Yapılışı

Yarım saat kadar dinlendirdikten sonra oklava aracılığı ile hamuru açın. Yeterli seviyede inceliğe ve büyüklüğe ulaştıktan sonra şerit biçiminde kesin. Birbirlerine yapışmaması adına hamuru açarken ve kestikten sonra üzerine hafifçe un serpin. Kesmiş olduğunuz eşit büyüklüklerdeki şeritleri üst üste koyarak keyfinize göre istediğiniz kalınlıkta kesin.

Kesmiş olduğunuz makarnaları un ile kaplamış olduğunuz bir tepsinin üzerine koyun. Üzerlerine hafif biçimde un serpin ve kurumaya bırakın. Birkaç saat sonra erişte hazır hale gelmiş durumda olacaktır, şimdiden afiyet olsun.

Erişte Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Püf Nokta

Kullanacağınız unun sertlik oranını, yüksek sertlikteki bir undan tercih ederseniz hamurun direnci o kadar güçlü olacaktır. (Baklava yapılırken kullanılan un gibi.)

Erişte
Erişte Tarifi İçin Püf Noktaları

Erişte Tarifi Servis Önerisi

İstediğiniz, damak tadınıza göre sevdiğiniz sosları kullanarak muhteşem bir lezzet sağlayabilirsiniz.

Erişteniz hazır hale geldikten sonra dilerseniz erişteyi kavanozlara koyarak yaklaşık 1 ay kadar rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz. Ancak 30 günü geçirdiğiniz takdirde erişteniz servis edilebilecek ya da yenilecek durumda olmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here