Erik Suyu Tarifi

0
324
Erik suyu tarifi
Erik suyu tarifi

Malzemeler

  • 2 kilogram erik
  • 4 su bardağı su
  • 350 gram toz şeker
  • 2 tatlı kaşığı limon suyu

Hazırlanışı

Erik suyu için, öncelikle miktarını önceden belirlediğimiz ve temin ettiğimiz erikler iyice soğuk su ile yıkanır. Sonra ocağın altı kısıkta olacak şekilde ayarlanır ve üzerine orta boy tencere yerleştirilir. Tencerenin içerisine önerdiğimiz miktar suyu ve şekeri koyarız ve bu suyun içerisine daha önce soğuk sudan geçirdiğimiz eriklerimizi ilave ederiz. Bu şekilde malzemeler ayarlanmış ancak tencerenin kapağı kapatılmamış olarak 20 dakika kaynamalıdır.

Erik suyu
Erik suyu

Sonrasında ocağın ısı ayarını biraz açarak tencerenin kapağı kapatılır. Bu şekilde 10 dk kaynatılmaya devam edilir. Bu süre dolduktan sonra , ocağın altı tamamen kapatılır. Ocağın altını kapattıktan sonra 15 dk tencerenin ağzı açılmaz . Bu şekilde eriklerin sıcak suda iyice kalarak dem alması sağlanır. Daha sonra erikler çok yumuşamadan kıskaç veya çatal yardımıyla tencereden alınır. Tencerede kalan karışıma limon suyu ilave edilir. Karışım cam sürahi içerisine konarak ılımaya bırakılır. Bir süre sonra karışım bızdolabına konur.

Servis

Erik meyve suyu yapımı kadar diğer önemli nokta ise sunumun kusursuz olmasıdır. Bunun için  öncelikle altlığın üzerine yerleştirilen su bardağının içine karışımı ilave edilir. Karışım içerisine bir pipet ve pipete taktığınız ince olmak üzere iki erik dilimi koyulur. Bunların hepsi tepsideki katlanmış peçetenin üzerine yerleştirilir.

Erik meyve suyu
Erik meyve suyu

Püf noktalar

Erik suyu tarifi sunumunun güzelliği ile kişilere hazırlanan içeceği beğenme ihtimali artar. Bu nedenle sunumdaki ayrıntılara dikkat edilir. Özellikle yaz aylarında yapılacak sunumlarda tercihen karışım içine buz konulması açısından, sunum tepsisine altlığıyla beraber konmuş bir fincan içerisinde kıskaç ve buz ilavesi kolaylık ve estetik önem taşımaktadır. Fincan seti modelleri için https://www.ews.com.tr/ews-6-li-fincan-seti-takimi-2 adresini ziyaret edebilirsiniz. Peçete, bardak altlığı, bardak ve pipetin renklerinin farklı olması ayrıca pipetle tepsinin renginin aynı olması kişilerin gözünde baştan aşağı kusursuz bir sunum yaratılmasına olanak sağlayacaktır.

EWs 6'lı fincan seti takımı
EWs 6’lı fincan seti takımı

Faydaları

Ödem attırır. Akciğer hastalıklarına iyi gelir. Gün içerisinde almanız gereken A vitaminin % 85 ini karşılar. Kilo vermenizi kolaylaştırır. Tümör oluşumunu engeller.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here