Erik Reçeli Tarifi

0
297
Erik reçeli
Erik reçeli

Malzemeler

•    2 kilogram erik
•    6 su bardağı toz şeker
•    3 su bardağı su
•    4 adet çubuk tarçın
•    İki limonun suyu

Hazırlanışı

Erik reçeli yapımı için saplarından ayrılmış erikler küp şeklinde ince ince dilimlenir. Sonrasında bir kapta eriklerin üzerine belirlenen miktarda toz şeker ilave edilir ve bir kenarda yarım saat bekletilir. Bekleme süresi son bulduğunda karışım işlem kolaylığı için tercih edilecek derin bir tencereye ilave edilir. Ocağın altı harlı olmak koşulu ile 35 dakika böylece sürekli karıştırılarak pişirilen karışıma su ilave edilir. Bu şekilde karıştırılma bırakılır ve tencerenin kapağı yarım kaparılır. Bu sırada ocağın altı açılır ve 20 dakika pişirime devam edilir. Ocağı tamamen kapatmaya üç dakika kala limon suyu ve tarçın ilave edilerek tencerenin ağzı tamamen açık şekilde üç dakika pişirim devam ettirilir. Pişirme sonlandırıldıktan 20 dakika sonra karışım cam kavanoza alınır ve buzdolabının üst raflarında saklanır.

Erik reçeli yapımı
Erik reçeli yapımı

Servis

Erik reçeli sunumu için küçük kaseler kullanılır. Kaselerle zıt renk taşıyan tepsinin üzerine ufak üçgenlerden oluşan bir dantel konulur. Dantel üzerinde kase içerisinde reçel soğuk olacak şekilde ilave edilir. Tepsinin üzerine misafirin görüş açısına göre sağ tarafta ve sapı aşağı tarafta olacak şekilde https://www.ews.com.tr/demoonji-89-parca-paslanmaz-celik-12-kisilik-catal-bicak-seti adresinden bulabileceğiniz gümüş bir bıçak konulur. Tepsi üzerine misafirin bakış açısına göre sol tarafta olacak şekilde taze yıkanmış ve saplarından ayrılmış eriklerden beş altı adet konulur. Tanelerin altına mor, beyaz veya kırmızı renkli peçeteler ikiye katlanmış şekilde konulur.

Demoonji  12 kişilik çatal bıçak seti
Demoonji 12 kişilik çatal bıçak seti

Püf noktalar

Erik reçeli tarifi çok uzun olması amacıyla cam kavanozda muhafaza edilmelidir. Reçelin hazırlanış aşamasında elde edilen erik kübik parçalarının mümkün olduğu kadar birbiriyle aynı büyüklüğe sahip olması estetik ve kıvam açısından çok önemlidir.

Erik reçeli tarifi
Erik reçeli tarifi

Faydaları

Günlük E Vitamini ihtiyacının %60 ını ve C Vitamini ihtiyacının %70 ini karşılar. Bağışıklık metabolizmasını güçlendirerek soğuk algınlığında ve gripte tedavi ediciliğe katkı sağlar. Karışımın içerisinde yüksek oranda şeker bulunmasından dolayı kan akış hızı artarak enerji seviyesi pik yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here