Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi

0
338
Ekşi mayalı ekmek tarifi
Ekşi mayalı ekmek tarifi

İnsanlığın en eski gıdalarından biri olan ekmek artık fırınların yanı sıra evlerimizde de pişiyor. Hijyen konusuna önem verenler kendi ekmeğini kendir pişirmeyi tercih ediyor. Ekşi mayalı ekmek ise bu tercihlerde başı çekiyor. Peki neden?

Ekşi mayalı ekmek
Ekşi mayalı ekmek

Sekiz Bin Yıllık Lezzet

Sekiz bin yıllık deneyimle bugüne ulaşan ekmekler arasında ekşi mayalı ekmeğin yeri apayrı çünkü lezzet olarak diğerlerinden açık ara önde. Diğer ekmeklere göre bayatlama daha geç gerçekleşiyor. İçerdiği bakteri ve mantarlar sayesinde daha besleyici. Kimyasal içermez ve organik bir gıda. Sindirimi kolay olduğu için bağırsak problemi yaşayan kişiler için bulunmaz bir nimet. Asla şişkinlik şikayetine neden olmuyor.

Zahmet Değil Özen Gerekiyor

Ekşi mayalı ekmek yapımı oldukça kolay. Zahmetsiz denebilecek ekşi mayalı ekmek tarifi için malzeme sayısı da çok az. Un, ekşi maya, su ve tuz kullanılarak yapılan bu tarifte püf noktaları önem taşıyor. Öncelikle kullandığınız kaşık tahta olmalı. Hazırlayacağınız kabın cam olmasına dikkat etmelisiniz. Hamuru elinizle yoğurmalısınız. Hazırladığınız hamuru streç filmle kaplamalısınız. Hamurunuzu hava almayan bir yere koymalısınız. Eğer mayalandıktan sonra yaklaşık 12 saat buzdolabında bekletirseniz ekmeğiniz daha dolgun olacaktır. Ekmeğiniz fırına girmeden önce üzerini çizerseniz hamurunuzun kabarık kalmasına yardımcı olur. Şimdi gelelim tarifimize…

Ekşi mayalı ekmek yapımı
Ekşi mayalı ekmek yapımı

Malzemeler

  • 400 gram kadar ekmeklik un
  • 300 mililitre su
  • 90-100 gram ekşi maya
  • 2-3 çay kaşığı tuz

Yapılışı

Derin bir kaba suyunuzu ekleyin. Ardından bir gün önceden beslediğiniz mayayı koyun. İkisini iyice karıştırın. Ekmek yaparken kullanacağınız un ile tuzu iki kez birlikte eleyin. Daha sonra ortasını havuz yaparak mayalı karışımı dökün ve yoğurma işlemine başlayın. Hamurunuz hafif cıvık kıvamda olacak. Bu noktadan sonra üzerini kapatarak 30 dakika bekleyin. 30 dakikanın sonunda hamuru katlayın. 30 dakika aralıklarla 5 kez katlama işlemi yapın. Katlama işlemi sona erdiğinde bir tencereyi unlayın, hamuru koyun, üzerini bezle örtün ve tencerenin kapağını iyice kapatın. Fırınınıza sıcak su dolu bir kap koyun ve hamurun 1 saat de bu şekilde dinlenmesini sağlayın.

Arow desenli dikdörtgen tabak
Arow desenli dikdörtgen tabak

Son olarak hamuru pişireceğiniz kaba koyun. 200 derece fırında 40 dakika boyunca kapağını kapatarak, 20 dakika da kapağı açarak pişirin. Ardından şık tabaklar eşliğinde sevdiklerinize sunum yapın. (https://www.ews.com.tr/arow-desenli-dikdortgen-tabak) adresinden tabak modellerini inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here