Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi

0
114
Damla Sakızlı Muhallebi Nasıl Yapılır?
Damla Sakızlı Muhallebi Nasıl Yapılır?

Damla sakızlı muhallebi, sütle yapılan koyu kıvamlı, yumsak dokulu bir tatlıdır. Hemen hemen her evde bulunan malzemeler sayesinde pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Kolaylıkla tarifi bulunabileceği gibi damla sakızlı muhallebi tarifi resimli olanları da mevcuttur. Bulunabilecek görseller yardımıyla muhallebinin üstünü süsleyebilirsiniz. Böylelikle hem tat olarak hem de görsel olarak güzel bir sunum yapmış olursunuz.

Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi Resimli
Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi Resimli Anlatım

Damla Sakızlı Muhallebi İçin Malzemeler

  • 5 su bardağı süt (1 litre)
  • 1 su bardağından 2 – 3 parmak eksik şeker
  • 1 su bardağı un
  • 1 paket vanilya
  • 1 çay kaşığı tereyağı
  • 1 çay kaşığı toz haline getirilmiş damla sakızı
  • İsteğe bağlı Hindistan cevizi, dövülmüş ceviz, dövülmüş Antep fıstığı

Damla Sakızlı Muhallebi Yapılışı

Damla sakızlı muhallebi tarifi için öncelikle derin bir tencerenin içine önce 5 bardak sütü, 1 su bardağından 2-3 parmak eksik şekeri ve 1 su bardağı unu katın. Bir çırpma teli yardımıyla karıştın ve ocağa alın. Orta ateşte ya da orta ateşten biraz daha kısık ateşte koyulaşıncaya kadar karıştırmaya devam edin. Kıvamını kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Ancak muhallebi soğuduktan sonra da koyu bir kıvam alacağını göz önüne almayı unutmayın.

Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi
Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi

Muhallebiyi ocaktan aldıktan sonra 1 paket vanilyayı ya da 1 tatlı kaşığı vanilya özütünü ve yaklaşık 1 çay kaşığı havanda dövülmüş damla sakızlarını ekleyin. Ardından 1 çay kaşığı tereyağı ekleyin ve 1-2 dakika kadar bir mikser yardımıyla ya da bir çırpma teli ile karıştırın.

5-10 dakika soğumaya bırakın. Ardından kaselere damla sakızlı muhallebiyi boşaltın. Yaklaşık olarak 6-7 kase almaktadır. Ancak bu durum kaselerin büyüklüğüne ve derinliğine göre değişiklik gösterebilir.

Damla Sakızlı Muhallebi
Damla Sakızlı Muhallebi

Kaselere boşalttığınız muhallebilerin üzerine isteğinize göre tel kadayıf, kavrulmuş fıstık, dövülmüş Antep fıstığı, dövülmüş ceviz, dövülmüş fındık, dövülmüş yer fıstığı, tarçın gibi şeyler ekleyerek hem görsel olarak hem de tat olarak damla sakızlı muhallebiye lezzet kazandırabilirsiniz.

Son olarak muhallebi oda sıcaklığına gelinceye kadar soğuduktan sonra buzdolabında yaklaşık olarak 2 saat bekletin. Ardından servis yapabilirsiniz.

Ölçülerin tam olarak tutmasını istiyorsanız bardakların aynı ölçüde olmasına dikkat edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here