Çörekotlu Çörek Tarifi

0
290
Çörekotlu çörek hamuru
Çörekotlu çörek hamuru

Çörekotlu çörek tarifi, çayın yanında harika bir atıştırmalık olması sebebiyle pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilmektedir. Bununla birlikte, çörekotlu çöreğin nasıl yapılacağını bilmeyenler için detaylı bir yazı hazırladık. Yazımızı okuyan kişiler, sevdikleri için çörekotlu çörek yapabilecekler. Çörek otlu çörek tarifine geçmeden evvel, malzemelerin neler olduğuna birlikte bakalım.

Çörekotlu çörek tarifi
Çörekotlu çörek tarifi

Çörek Otlu Çörek Malzemeleri

Çörek otlu çörek malzemeleri, normal bir hamur işi için gerekli olan malzemelerle hemen hemen aynıdır. Burada farklı olan, çöreğe ismini veren çörek otunun varlığıdır.

  • Yarım Su Bardağı Ayçiçeği Yağı
  • 2 Yemek Kaşığı tereyağı
  • Yarım Su Bardağı Yoğurt
  • 3 Su Bardağı Ilık Süt
  • 1 Yemek Kaşığı Toz Maya
  • 1 Tatlı Kaşığı Tuz
  • 1 Yemek Kaşığı Şeker
  • 4-5 Su Bardağı Un

Çöreğin üzeri için ise;

  • 2 Yumurta Sarısı
  • 1 Yemek Kaşığı Çörek Otu

Malzemelerin ardından çörek otlu çörek yapımına geçebiliriz. Hamurun kıvamlı olması, çöreğin lezzeti üzerinde belirleyici olacaktır. Bu nedenle hamuru yaparken özenli davranmak gereklidir.

Çörekotlu Çörek Hamuru

Çörekotlu çörek hamuru, yapmakla işe başlanır. Derin bir kap içerisine; toz maya, tuz, ılık süt ve toz şeker konulur ve karıştırılmaya başlanır. 1 dakika sonra, bu karışıma, yoğurt, ayçiçek yağı, tereyağı da ilave edilerek çırpılmaya devam edilir. Bunun ardından, karışıma un ilave edilir ve yoğrulmaya başlanır. İstenen kıvama gelen hamur, temiz bir bezle örtülerek, dinlenmeye alınır. Kase çeşitleri için https://www.ews.com.tr/ews-akrilik-seffaf-kase adresini ziyaret edebilirsiniz.

EWs akrilik şeffaf kase
EWs akrilik şeffaf kase

Çörekotlu Çörek Tarifi Resimli

Çörekotlu çörek tarifi resimli anlatımına detaylı bir şekilde devam ediyoruz. Dinlenmiş ve kabarmış olan hamurdan, bezeler koparılır. Küçük bezeler, unlanmış bir yüzeyde yuvarlanır ve salyangoz şekli verilir. Bu işlem her bir beze için teker teker yapılır. Bunun ardından çöreklerin üzerine yumurta sarısı sürülür ve çörek otu serpilir.

Çörekotlu çörek tarifi resimli
Çörekotlu çörek tarifi resimli

Çörekotlu Çörek Pişirme

Çörek otlu çörek pişirme aşamasına gelindiğinde ise, çörekler fırın tepsisine aralıklı bir şekilde dizilir. 175 dereceye kadar ısıtılmış olan fırında, 40 ile 45 dakika pişirilen çöreklerin üzerleri, sarımısı hoş bir renk alacaktır. Çörekotlu çörekler, arzuya göre ılık ya da soğuk olarak tüketilebilir. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here