Çilek Reçeli Tarifi

0
304
Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?
Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Eylül ayı, kışa hazırlık ayıdır. Mevsiminde toplanan çilekler reçel olur, evin bir odasına tarhana serilir, mutfaktan mis gibi domates kokuları gelir, turşular kurulur bu ay. Tam da Eylül ayına yeni girmişken ev yapımı çilek reçeli severlere püf noktalarıyla şahane bir tarifimiz var.

Ev Yapımı Çilek Reçeli
Ev Yapımı Çilek Reçeli

Çilek Reçeli İçin Malzemeler

  • 1 kg mevsiminde toplanmış çilek
  • 2 kg toz şeker
  • Yarım limon
  • 1 çay kaşığı tereyağı

Çilek Reçeli Yapılışı

Çilek reçeli yapımı için çilekleri bir gece önceden derin bir tencereye alın. Üzerine şekeri ilave edin ve kapağını kapatın. Bırakın çilekler sabaha kadar şekerle harmanlansın, lezzeti ortaya çıksın. Sabah şekerler erimiş olacak.

Çilek Reçeli Yapımı
Çilek Reçeli Yapımı

Ocağın altını orta ayarda açın ve kaynayana kadar pişirin. Kaynadıktan sonra altını kısın ve kıvam alana kadar pişirmeye devam edin. Üzeri köpük köpük olacaktır. O köpükleri bir kaşık yardımıyla alın.

Daha sonra yarım limon sıkın ve kapatmaya yakın tereyağı ekleyin. Bu işlemi şekerlemesini ve köpüklenmesini önlemek adına yapmanız önemlidir. Çilek reçeliniz istediğiniz kıvama geldiğinde kavanozlara alın ve üzerine bir havlu örtün. Reçel soğumaya başladıktan sonra kavanozların kapaklarını kapatabilirsiniz. Çilek reçeli tarifi hazır.

Çilek Reçeli Tarifi
Çilek Reçeli Tarifi

Çilekleri Daha Diri Seviyorsanız Ne Yapmalısınız?

Çilek reçelini meyvesini bol ve diri seviyorum diyenlerdenseniz bu püf noktasına bayılacaksınız. Akşamdan şekerde beklettiğiniz ve sabaha kadar harmanlanan çilekleri pişirmeye geçmeden önce tencereden alın. Tencerede sadece şekerlerle harmanlanmış çileğin suyu kalsın. Orta ateşte iyice kaynatın. Şerbet kıvamını alıp kaynadıktan sonra içine çilekleri ilave edin. Bu şekilde çilekler reçelin içinde pörsümez ve diri kalır.

Şeker Miktarına Kendinize Göre Ayarlayın

“Ben reçelimi tatlı severim, yediğim zaman damakta tat bırakmalı.” diyenlerdenseniz şeker miktarını arttırabilirsiniz. Ancak tarifin çok üstüne geçmemeye özen gösterin. 1 kilogram çileğe 3-4 kilogram şeker koyarsanız kıvamı bozulur ve reçel ağdalı bir hal alır. 1 kilogram çileğe 2,5 kilogram şeker koyabilirsiniz. Meyve ağırlıklı olsun derseniz de, 1 kilogram çileğe 1,5 kilogram şeker koyabilirsiniz.

Limon-Şeker İlişkisini Atlamayın

Çilek reçelinizin şekerleme yapmasını önlemek için ocaktan almadan önce limon sıkmak önemlidir. Eğer şeker miktarında oynama yaptıysanız kullanacağınız limon miktarını da doğru orantılı şekilde ayarlayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here