Burma Kadayıf Tarifi

0
307
Burma kadayıf
Burma kadayıf

​​​​​​​Burma kadayıf tatlısı şerbetli tatlılar arasında en çok sevilen tatlılar arasındadır. Burma kadayıf tarifi için gerekli malzemeler ve yapım aşamaları aşağıda belirtilmiştir. Burma kadayıf tatlısı için gerekli malzemeler aşağıda belirtilmiştir.

Burma kadayıf tatlısı
Burma kadayıf tatlısı

Burma Kadayıf Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

 • 400 gram taze kadayıf (çiğ kadayıf)
 • 1 su bardağı toz Antep fıstığı
 • 1 su bardağı eritilmiş tereyağı (tercihen sade yağ)

Şerbeti İçin:

 • 3 su bardağı su
 • 1,5 bardağı toz şeker
 • 3 damla limonun suyu

Burma Kadayıf Tatlısı Yapılışı

 1. İlk olarak fırınınızı 200 derece sıcaklığa ayarlayın.
 2. Şerbeti hazırlamanız için, şeker ve suyu derince bir sos tenceresi içerisine ekleyin ve şekeriniz eriyene kadar iyice karıştırın. Karışımınızı orta ateş ayarda güzelce kaynatın. Kaynamasının ardından ve kıvamını aldıktan 15 dakika sonra ocağın altını kısın, limon suyunuzu da ilave edin ve 5 dakika boyunca kısık ateş ayarda tıkırdatın. Kaşığınızı batırıp çıkarın ve şerbet kaşığınızda bir tabaka biçiminde kalıyor ise şerbetiniz hazır durumda demektir. Ocağınızın altını kapatın ve soğumaya bırakın. Sosluk modeller için https://www.ews.com.tr/ews-cera-granit-14-cm-krem-sosluk adresinden yararlanabilirsiniz.

  EWs cera granit 14 cm krem sosluk
  EWs cera granit 14 cm krem sosluk
 3. Çiğ kadayıfınızdan parçaları nazikçe ayırarak yaklaşık 4 parmak kalınlıkta bir şerit elde edin.
 4. Şerit biçiminde yayılan çiğ kadayıfınızın tam ortasına, şerit olacak biçimde,  bir tatlı kaşığı yardımı ile toz antep fıstıklarınızı serpiştirin.
 5. Kadayıfınızın bir ucunu dağılmasını engellemek için kenarından bir parmak kadar iç kısmına doğru toplayın. Üst ve alt kısımdan kadayıfları orta kısıma doğru toparlayarak döndürmeye başlayın.
 6. Kadayıfınızın bir ucunu tutuyorken diğer eliniz yardımıyla ters yöne doğru kıvırın ve burma işlemine devam edin.
 7. Burulan kadayıfınızın uç bölümünü diğer kadayıflara doğru döndürün ve yuvarlak oluşturun.

  Burma kadayıf tarifi
  Burma kadayıf tarifi
 8. Hazırlanan yuvarlak burma kadayıfınızı yanmaz ve yapışmaz yuvarlak bir  borcamın ortasına koyun.
 9. Geri kalan kadayıfı borcamınızdaki kadayıfınızın çevresine sarmanız için de aynı biçimde yuvarlak ve burun yapmadan önce çevresine sarıp tamamlayın. Üstüne iyice bastırın ve boşluk kalmamasına dikkat edin.
 10. Tereyağınızı bir tavada kaynatmadan eritin.
 11. Eritilen tereyağınızı, üzerindeki köpüğü alarak, dibinde kalmış beyaz tortuyu kullanmadan, borcamdaki kadayıfızın her tarafına gelecek biçimde üzerine dökün.
 12. 200 dereceye ayarlı fırınınızın orta kısmına borcamı koyun ve kadayıf altın sarısı bir renk alana kadar 25 dakika pişirin.
 13. Altın sarısı rengine gelmiş olan kadayıfınızı fırından çıkarın.  Ardından tezgaha koyun ve üzerine şerbetinizi her tarafında eşit gelecek derecede dökün.
 14. Kadayıfınızın şerbeti içine çekene dek en az yarım saat bekletin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here