Ayva Reçeli Tarifi

0
279
Ayva reçeli
Ayva reçeli

Malzemeler

  • 6 adet ayva
  • 5 su bardağı toz şeker
  • 4 su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  • 8 adet karanfil

Hazırlanışı

Ayva reçeli yapımı için kabukları soyulan ayvalar küp şeklinde ince ince dilimlenir. Dilimleme esnasında çıkartıp biriktirdiğimiz ayva çekirdekleri bir kaba konulur. Başka bir kapta ayvaların üzerine belirlenen miktarda şeker ilave edilir ve bir kenarda yarım saat bekletilir.

Ayva reçeli yapımı
Ayva reçeli yapımı

Bekleme süresi son bulduğunda karışım işlem kolaylığı için tercih edilecek derin bir tencereye ilave edilir. Ocağın altı harlı olmak koşulu ile 15 dakika böylece sürekli karıştırılarak pişirilen karışıma, ayva çekirdekleri ve su ilave edilir. Bu şekilde karıştırılma bırakılır ve tencerenin kapağı yarım şekilde kapatılır. Bu sırada ocağın altı kısılır ve yirmi dakika pişirime devam edilir. Ocağı tamamen kapatmaya üç dakika kala limon suyu ve karanfil ilave edilerek tencerenin ağzı tamamen açık olacak şekilde üç dakika pişirim devam ettirilir. Pişirme sonlandırıldıktan 45 dakika sonra karışım cam kavanoza alınır ve buzdolabının kapağında muhafaza edilir.

Servis

Ayva reçeli sunumu için küçük kaseler kullanılır. Kaselerle zıt renk taşıması tercih edilen tepsinin üzerine ufak karelerden oluşan bir dantel konulur. Dantel üzerinde kase içerisinde reçel soğuk olacak şekilde ilave edilir. Tepsinin üzerine misafirin görüş açısına göre ön tarafta  ve sapı sağ tarafta olacak şekilde https://www.ews.com.tr/ews-akrilik-tekli-tatli-kasigi adresinde bulabileceğiniz gümüş bir tatlı kaşığı konulur. Tepsi üzerine misafirin bakış açısına göre sağ tarafta olacak şekilde taze soyulmuş ve sert ayva kabuklarından beş altı halka konulur. Sert ayva kabuklarının altına sarı renkli peçeteler üçgen şeklinde katlanmış şekilde konulur.

EWs akrilik tekli tatlı kaşığı
EWs akrilik tekli tatlı kaşığı

Püf noktalar

Ayva reçeli tarifi çok uzun olması amacıyla cam kavanozda muhafaza edilmelidir. Reçelin hazırlanış aşamasında elde edilen ayva kübik parçalarının mümkün olduğu kadar birbiriyle aynı büyüklüğe sahip olması estetik ve kıvam açısından çok önemlidir.

Ayva reçeli tarifi
Ayva reçeli tarifi

Faydaları

Günlük C Vitamini ihtiyacının %90 ını karşılar. Bağışıklık sağlar. Karışımın içerisinde yüksek oranda şeker bulunmasından dolayı kan akış hızı artmakta ve bunun sonucunda vücut enerji seviyesi doruk yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here