Armut Tatlısı Tarifi

0
162
Armut Tatlısı Nasıl Yapılır?
Armut Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kış mevsiminin en sevilen meyveleri arasında yer alan armut, oldukça fazla vitamin ve mineraller içermektedir. İnsanların severek yediği armut meyvesinin birden farklı tatlı tarifi de vardır. Bunlardan birisi armut tatlısı olarak bilinir. Oldukça kolay ve akşam yemeği sofralarına yakışan bu tarif için gerekli olan malzemeler aşağıda verilmiştir.

Armut Tatlısı
Armut Tatlısı

Armut Tatlısı İçin Malzemeler

  • 6 adet orta boy armut
  • 200 ml. su (1 su bardağı)
  • 3-4 adet karanfil ve arzuya göre kabuk tarçın
  • 170 gram toz şeker (1 su bardağı)

Üzeri İçin;

  • Kırılmış ceviz
  • Krem şanti ya da kaymak

Tatlı İçin Gerekli Araç Gereç

Armut tatlısı yapılırken, hem tencereye hem de fırın tepsisine ihtiyaç vardır. İlk pişirmesi tencerede gerçekleşen armut daha sonra fırına atılarak yapılır. Tepsi seçimi yapılırken yanmaz ve yapışmaz tepsilerin tercihi, kişilere kolaylık sağlar.

Armutların Tencerede Pişmesi

Armut tatlısı tarifi uygulanırken ilk aşamada armutları soyma aletiyle, dilerseniz de kendi bıçak becerinizle soymalısınız.

Armut Tatlısı Tarifi
Armut Tatlısı Tarifi

Kabuklarından kurtulan armutlar ikiye kesilerek içindeki çekirdek kısmı oyulur ve daha sonra tencereye eklenir. Tencereye dizilen armutların üzerine ölçülü şekerden serperek bir su bardağı su eklenmelidir. Tat vermesini isterseniz karanfil de ekleyebilirsiniz. Daha sonra ocağın altı açılarak armutların yumuşaması sağlanır.

Ocaktaki Armutların Olduğunu Anlamak

Suyun içerisinde pişen armutların olduğunu anlamak için geliştirilmiş iki yöntem vardır. Suyu zaten az olduğu için kısık ateşte pişmesi gereken armutlar, suyunu çektikten sonra bir çatal ya da bıçak batırılarak kontrol edilir. Bıçak rahatlıkla girip çıkabiliyorsa, armutlar hazır demektir. Eğer armutlar tam pişmemişse biraz daha su ekleyerek kısık ateşte pişirmeli ve daha sonra tekrar kontrol ederek almalısınız.

Armut Tatlısı Tarifi Resimli
Armut Tatlısı Tarifi Resimli Anlatım

Armutların Fırında Pişmesi

Tencerede piştiğine emin olunan armutlar, fırın tepsisine güzelce dizilir. Bu dizme işlemi yapılırken armutları dağıtmamaya dikkat edilmelidir. Dilenirse spatula benzeri ürünler kullanılarak armutlar tek tek alınabilir. Fırında üstleri pembeleşip, güzel görünmeye başlayana kadar 150-170 derece aralığında yavaş yavaş pişirilmelidir. Armut tatlısı tarifi resimli anlatımında olduğu üzere fırından çıktıktan sonra soğumaya bırakılır, sonrasında üzerine krem şanti sıkılarak ya da kaymak koyulup ceviz serpilerek misafirlere ikram edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here