Acılı Kahvaltılık Sos Tarifi

0
327

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan soslardan acılı olanları da ülkemiz tarafından sıkça tercih edilmektedir. Oldukça kolay bir kahvaltılık acılı sos tarifi sayesinde sizler de kendi acı sosunuzu evinizde hazırlayıp, aile üyelerinize tattırabilirsiniz. Malzemelerin gramajını, acısını ve tuzunu ağzı tadınıza göre değiştirebilirsiniz.

Kahvaltılık Acılı Sos Tarifi
Kahvaltılık Acılı Sos Tarifi

Acılı Kahvaltılık Sos Malzemeleri

  • 2000 gram domates
  • 1500 gram kırmızı yağ biberi
  • 8 adet jalapeno (yeşil acı) ya da acı sivri biber
  • 100 ml. zeytinyağı (1 çay bardağı)
  • Yarım demek maydanoz
  • 4-5 diş sarımsak
  • 120 ml. sirke (Yarım su bardağından biraz fazla)
  • Tuz

Domatesleri Soymak İçin Pratik Yol

Domatesleri soymak, acılı kahvaltılık sos tarifi için en ana noktalardan birisidir. Uzun sürebilen bu süreyi kısaltmak için kaynar suyun içerisine, alt kısımlarına artı işareti attığınız domatesleri atabilirsiniz. Kaynar suda bir dakika kaldıktan sonra çıkartıp buzlu suda bekleterek soyabilirsiniz. Bıçak kullanmadan yapılan bu yöntem sayesinde, domatesler ziyan olmaz ve daha hızlı işinizi halledebilirsiniz.

Acılı Kahvaltılık Sos Tarifi
Acılı Kahvaltılık Sos Tarifi

Sosun Yapılışı ve Pişirilmesi

Acılı kahvaltılık sos için kabuklarını soyduğunuz domatesleri robotta çekerek tencereye ekleyin. Robotun içerisine bu kez acı biberleri ve kırmızı biberleri çekirdeklerini temizleyerek ekleyip çekelim. Bu karışımı da domateslerin üzerine ekleyerek, zeytinyağı verip altını kısık ateşe alıp kaynatalım. Suyu buharlaştıkça kendisi kalacak olan sosa; ince kıydığımız maydanoz, sarımsak ekleyerek tarifimizi tamamlayalım. Biraz daha kaynadıktan sonra içerisine tuz ve sirkeyi ekleyelim.

Acılı Kahvaltılık Sos
Acılı Kahvaltılık Sos

Sosu Kavanozlara Doldurma

Tarifi tamamladıktan sonra, acı sosumuzu dilediğimiz boyuttaki kavanozlara koyarak sıcak sıcak kapatmalıyız. Kapaklarını iyice sıkarak, bir beze ya da battaniyeye kavanozları saralım. Böylelikle ürünler içeride pişmeye yavaş yavaş devam edecek ve tatları birbirine geçecektir. Soğuduktan sonra dolaplarda saklanmaya hazır hale gelecektir.

Jalapeno Biberi ve Sosun Sunumu Hakkında

Sabah kahvaltıda dilerseniz 3’lü kayık tabaklara doldurarak, sosunuzu misafirlerinize tattırabilirsiniz.

EWs Maviş Dekor 3'lü Kayık
EWs Maviş Dekor 3’lü Kayık

Jalapeno biberleri oldukça acı turşu biberler olarak bilinir. Her yerde artık bulmak mümkündür fakat daha önce yemediyseniz ve tadını bilmiyorsanız, güvenmediğiniz için kullanmayabilirsiniz. Onun yerine ağız tadınıza göre biraz daha acı biber ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here